Največji svetovni proizvajalec mikroprocestorjev Intel je imel v drugem četrtletju letošnjega leta 2,83 milijarde dolarjev dobička, kar je 4,3 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Vseeno je dobiček presegel pričakovanja analitikov. Prihodki so v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem porasli za 3,6 odstotka na 13,5 milijarde dolarjev. Intel za tretje četrtletje napoveduje med 13,8 in 14,8 milijarde dolarjev prihodka. Foto: EPA
Največji svetovni proizvajalec mikroprocestorjev Intel je imel v drugem četrtletju letošnjega leta 2,83 milijarde dolarjev dobička, kar je 4,3 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Vseeno je dobiček presegel pričakovanja analitikov. Prihodki so v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem porasli za 3,6 odstotka na 13,5 milijarde dolarjev. Intel za tretje četrtletje napoveduje med 13,8 in 14,8 milijarde dolarjev prihodka. Foto: EPA
Frankfurtski DAX30 se je v sredo popoldne obrnil navzgor in se zvišal za odstotek, na 6.640 točk. Tudi v New Yorku se je trgovanje v sredo začelo pozitivno. Foto: Reuters

V zadnjih štirih dneh se je tečaj mariborske banke znižal za 16,5 odstotka, kar je predvsem posledica slabih posojil, ki jih ima Nova KBM v svojem portfelju. Med pomembnejšimi delnicami so se opazneje pocenile še Lukine in Gorenjeve. Na pozitivni strani izstopa rast Mercatorja. Sklenjenih je bilo 14 poslov v skupni vrednosti 50 tisoč evrov, najvišji pri 126,9 evra. Več prometa je bilo le s Krko (257 tisoč evrov), ki je nihala med 41,3 in 41,9 evra.

Tečaji delnic na Lj. borzi:

MERCATOR

+4,14 %

126,90 EUR

TRIGLAV

+3,00 %

12,00

KRKA

+0,72 %

41,90

PETROL

+0,00 %

170,00

TELEKOM

-0,16 %

61,50

GORENJE

-1,49 %

4,63

LUKA KOPER

-2,60 %

7,50

NOVA KBM

-2,74 %

1,42


Nafta zjutraj padla, popoldne pa spet porasla
Po petih dneh rasti so cene nafte zjutraj zdrsnile na 103,23 evra, potem ko predsednik Feda ni vzbudil upanja o skorajšnji odločitvi za nov krog kvantitativnega sproščanja, vendar so popoldne spet krenile višje, tako da so presegle mejo 104,50 dolarja. Ben Bernanke je v torek odboru za bančništvo v ameriškem senatu izzvenel nekoliko črnogledo, ko je govoril o gospodarskih napovedih. Priznal je, da se je rast v prvem polletju preveč upočasnila, stopnja brezposelnosti pa ostaja trdovratno visoka.

Brent v enem mesecu pridobil 15 odstotkov
Vseeno Bernanke novih spodbujevalnih ukrepov ni najavil, številni pa stavijo, da bo ameriška centralna banka nov krog kvantitativnega sproščanja "sprožila" še pred koncem leta. 159-litrski sod brenta, ki je zaradi večje geopolitične napetosti na Bližnjem vzhodu v torek skoraj dosegel 105 dolarjev in bil s tem najvišje v skoraj dveh mesecih, je zdrsnil pod 104 dolarje. Nekateri vlagatelji tudi unovčujejo dobičke, potem ko se je brent od dna, kjer je bil prejšnji mesec, odlepil že za več kot 15 odstotkov.

Lep dobiček banke Goldman Sachs ...
Na Wall Streetu so se delnice kljub bolj črnogledim pogledom Bena Bernanka in kljub dejstvu, da je donos španskih desetletnih obveznic tik pod nevarnimi sedmimi odstotki, v torek podražile. Indeks Dow Jones (12.805 točk) se je zvišal za 0,62 odstotka. Banka Goldman Sachs je pozitivno presenetila, saj je imela v drugem četrtletju skoraj milijardo dolarjev dobička in 6,63 milijarde prihodkov. Še bolj, za 2,4 odstotka, se je zvišal tečaj Coca Cole, ki je imela v obdobju od 1. aprila do 30. junija 2,7 odstotka več prihodka kot v istem lanskem četrtletju.

... in Bank of Americe
Proizvajalec igrač Mattel je za 20 odstotkov povišal čisti dobiček, delnice pa so poskočile za deset odstotkov. Slabše je posloval koncern Johnson & Johnson. Dobiček je bil pol nižji, delnice pa so izgubile 1,3 odstotka. Po torkovem trgovanju je pozitivno presenetil Yahoo, danes pa še Bank of America. Dobička v drugem četrtletju je bilo za 2,5 milijarde dolarjev. Očitno ameriške banke evropska dolžniška kriza ni prizadela, saj so tudi JP Morgan, Citigroup in Goldman Sachs pozitivno presenetili.

Finančne krivulje na Valu 202:
Dobički ameriških korporacij boljši od (precej črnih) pričakovanj.



Peugeot bo pomoč prejel pod določenimi pogoji

Med evropskimi podjetji je imela boljše rezultate od napovedi švicarska banka Credit Suisse, zato so njene delnice v Zürichu v sredo dopoldne poskočile za več kot šest odstotkov. Vodstvo banke je tudi napovedalo, da bo poskušalo do konca leta kapital okrepiti za 15,3 milijarde evrov frankov. V Parizu so se Peugeotove delnice po dnevih padanja podražile za pet odstotkov. Francoski minister za industrijo Arnaud Montebourg je poudaril, da bo moral Peugeot v zameno za državno pomoč sprejeti določene ukrep. Kakšne, ni pojasnil.