Foto:
Foto:
Indeks Nasdaq (-1,5 odstotka) je padel na 1.883 točk.

Tudi v tej kategoriji vodi Petrol, ki je končal pri 63.500 SIT. Njegov enotni tečaj je 63.981, kar je 0,8 odstotka manj kot v petek. Promet s Petrolom je komaj presegel 10 milijonov SIT, s čimer se lahko pohvalijo le še tri delnice: Krka (90 mio), Luka Koper in Mercator (posamično okrog 20 mio SIT prometa).

Krka, ki je v prvih julijskih dneh povzročila nekaj živahnosti zaradi napovedi, da ne bo dolgo v slovenskih rokah, je teden začela z več kot polodstotnim padcem. Tečaj je 70.471 SIT. Trgovanje se je začelo pri 71.500 SIT, končalo pa pri vsega 70.220 SIT. Lukine delnice so cenejše za tričetrt odstotka (8.200 SIT), Mercatorjeve pa so izgubile le nekaj tolarjev (38.194 SIT).

Le malenkost cenejše so tudi delnice Merkurja in Gorenja, ki bo imel odslej štiričlansko upravo. Slabo prometne delnice Kompasa MTS (tečaj je 1.149 SIT) so dražje za več kot pet odstotkov. Na prostem trgu so se podjetniške delnice in delnice investicijskih družb ter holdingov nekoliko pocenile. Izjemi sta id Triglav, ki je zadržal petkovo vrednost, in id Infond, ki se je podražil za slab odstotek, na 2.670 SIT.

Slovenski borzni indeks (4.526 točk) se je znižal za 0,16 odstotka, indeks PIX 4.230 točk) za 0,1 odstotka in indeks IPT (3.708 točk) za 0,4 odstotka. V torek lahko pričakujemo še en rahel zdrs domačega delniškega trga.


IBM ni mogel rešiti celega trga
Čeprav je IBM razveselil vlagatelje s poslovnimi rezultati, je tudi v petek ameriški delniški trg naredil korak nazaj. Najbolj so se znižale vrednosti tehnoloških delnic. Indeks Nasdaq (-1,5 odstotka) je padel na 1.883 točk. Dow Jones (10.139 točk) se je znižal za pol odstotka. Na tedenski ravni sta se oba znižala, Nasdaq za več kot 3 odstotke.

Ta teden bo sezona objavljanja rezultatov poslovanja v drugem četrtletju na vrhuncu. Podatke bodo razkrila podjetja 3M, General Motors, Merck, Amazon in Microsoft.

Visoka cena nafte (v ZDA prek 41 dolarjev) borznih trgov ne vznemirja preveč. Za slabo razpoloženje so krivi nekateri podatki, ki kažejo, da gospodarska rast v ZDA ni takšna, kot bi si želeli.

Svoje videnje trenutnih razmer bo v torek in sredo predstavil tudi prvi mož ameriške centralne banke Alan Greenspan. Analitiki pričakujejo, da ne bo
povedal nič novega - gospodarstvo je močno, a ne premočno, inflacija je
visoka, vendar ne previsoka, obrestne mere pa bodo višje, vendar ne preveč.

Ker je bila tokijska borza danes zaprta, lahko prve namige, kakšen bo nov teden, iščemo v Evropi. Dopoldansko trgovanje je bilo negotovo, vodilni delniški indeksi pa so se večinoma znižali. Londonski FTSE 100 se je gibal okrog vrednosti 4.340 točk, frankfurtski DAX 30 pa je padel na 3.820 točk, kar pomeni 0,7-odstotni minus glede na petkov konec trgovanja.