![Letošnji september se bo vpisal v zgodovino, saj je povsem spremenil podobo Wall Streeta. Potem ko sta bila še Goldman Sachs in Morgan Stanley prisiljena, da se iz investicijske banke preoblikujeta v komercialno, so nekateri Wall Street preimenovali kar v Lonely Street. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/wall.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/rdece-stevilke.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/citi.jpg)
Wall Street bi bil verjetno zadovoljen že s kompromisom in delnim sprejetjem svežnja pomoči za rešitev strahotnih posledic kreditne krize, vrednega 700 milijard dolarjev. Da zavlačevanje slabo vpliva na razpoloženje, se je pokazalo v tem tednu, ko je delniški indeks Dow Jones (11.143 točk) izgubil 2,15 odstotka, čeprav je ob koncu petkovega trgovanja krenil navzgor in dan končal za dober odstotek nad gladino. Vsekakor spodbudno glede na slabo popotnico, saj je večer prej propadla banka Washington Mutual.
Tudi evropske banke v težavah
Delnice JPMorgan Chasea, ki jih je kupil Washington Mutual, so se podražile za enajst odstotkov, medtem ko je Bank of America pridobila sedem odstotkov. Vse finančne delnice le niso blestele. Banka Wachovia je strmoglavila za 27 odstotkov, saj naj bi se s Citigroupom dogovarjala za rešilni prevzem. Kot mogoča prevzemnika se omenjata še Santander in Wells Fargo. V težavah so tudi evropske banke. Belgijsko-nizozemski Fortis naj bi imel hude likvidnostne težave. Čeprav banka to zanika, so delnice v petek izgubile 20 odstotkov.
Ameriški BDP v drugem četrtletju 2,8 %
Tehnološki sektor je v petek trpel zaradi opozorila proizvajalca naprav Blackberry (Research In Motion), da bo četrtletni dobiček nižji od pričakovanj. Delnice so padle za 27 odstotkov, zato je indeks Nasdaq (2.183 točk) dan končal pod gladino, na tedenski ravni pa izgubil zajetne štiri odstotke. Dan je zaznamovala tudi novica, da je imelo ameriško gospodarstvo v drugem četrtletju 2,8-odstotno rast, kar je pol odstotne točke manj od prvih ocen. Kljub temu številni prisegajo, da je dežela v recesiji, kar naj bi znova potrdilo septembrsko poročilo o trgu dela, ki bo na voljo 3. oktobra.
Nepremičninski trg se še ne bo pobral
V tem mesecu naj bi še dodatnih 100 tisoč Američanov izgubilo službo. Gotovo so med njimi takšni, ki hipotekarnega posojila ne bodo mogli več odplačevati, kar še poglablja posojilno krizo. Večina se strinja, da bi sprejetje paketa pomoči za rešitev krize (gre za največji vladni poseg po veliki depresiji v 30. letih prejšnjega stoletja) vsaj začasno pomagalo gospodarstvu, da se ne potopi še nižje, vendar pa jedra vseh težav, ki izvira iz zloma nepremičninskega trga, ne bi odpravilo.
V Ljubljani končno tedenski plus
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.104 točke) je v zadnjem tednu izgubil štiri odstotke. Največ so izgubile bančne in rudarske delnice. Ameriška lahka nafta, ki je v ponedeljek za trenutek dosegla 130 dolarjev, je teden končala pri vrednosti 106,89 dolarja. Slovenski borzni indeks (6.528 točk) je v zadnjem tednu pridobil 1,67 odstotka. Gre za prvi porast na tedenski ravni po 8. avgustu. Žal je promet spet izjemno nizek. Omembe vredna novica je le ta, da naj bi se za Intereuropo zanimal tuji kupec. Delnice so v vsem tednu pridobile 8,5 odstotka.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje