Stanje na vseh borzah je kritično, vlagatelji pa ob napovedih hude recesije panični. Foto: EPA
Stanje na vseh borzah je kritično, vlagatelji pa ob napovedih hude recesije panični. Foto: EPA
Tudi Coca-Cola je morala znižati oceno letošnjega dobička. Delnice so v četrtek izgubile pet odstotkov. Foto: EPA
Zaradi številnih znakov, da se bo moralo svetovno gospodarstvo spopasti s hudo recesijo, so izgube vseh borz po svetu v tem mesecu zelo visoke. Foto: EPA

"Predvsem se soočamo z dejstvom, da je na trgu pomanjkanje kupcev, pomanjkanje zaupanja. Trend se bo obrnil, ko bodo vlagatelji spet zaupali v finančni sistem - tako v banke kot borze. Menim, da se to ne bo zgodilo pred drugo polovico leta 2009. Do takrat bodo tečaji zelo nestanovitni oziroma se morda celo počasi sesedali,” je za MMC povedal analitik pri GBD-ju Jani Javornik.

Krka v zadnji uri pod 65 evri
Na vprašanje, kdo prodaja, Javornik odgovarja, da načeloma vsi - verjetno tako tujci, kot domači panični vlagatelji, kot tudi špekulanti. Čeprav se je vrednost slovenskega borznega indeksa (5.148 točk) letos prepolovila, pogumnih kupcev ni veliko. V prvi kotaciji so še najmanj, dva odstotka, izgubile Petrolove in Intereuropine delnice. S Krkinimi delnicami je promet dosegel 1,82 milijona evrov, najnižja cena je bila le še 64,3 evra, kar je zgolj evro več kot 10. oktobra, ko smo (zaman) upali, da so svetovni trgi dosegli dno. Nova KBM je padla za šest, Istrabenz za osem odstotkov.

Tečaji najprometnejših delnic:
KRKA (-4,30 %)
65,24 EUR
TELEKOM (-3,21 %) 177,07 EUR
GORENJE (-4,31 %) 18,20 EUR
PETROL (-2,09 %) 365,62 EUR
LUKA KOPER (-4,24 %) 36,60 EUR
MERCATOR (-3,50 %) 175,92 EUR
AERODROM (-2,06 %) 48,40 EUR
NOVA KBM (-5,81 %) 15,07 EUR
PIV. LAŠKO (-5,69 %) 53,33 EUR

Tokio izgubil tla pod nogami, prav tako Evropa
Na največjih delniških trgih se teden končuje skrajno pesimistično. Tokijska borza je neusmiljeno zgrmela navzdol, potem ko se je jen občutno okrepil, Sony pa opozoril, da dobiček ne bo dosegel pričakovanj. Delniški indeks Nikkei je izgubil skoraj deset odstotkov, njegova vrednost 7.649 točk je že pol nižja kot na začetku leta in najnižja v zadnjih petih letih in pol.

Tudi Evropa je dan začela v krepkem minusu, ko je iz Velike Britanije prišla novica, da se je gospodarska rast v tretjem četrtletju znižala za pol odstotka, so bili padci še globlji. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 je bil sredi dneva za več kot osem odstotkov v minusu in je pogledal pod 800 točk.

Velika nervoza v ZDA
V New Yorku je bil četrtek zaradi velike dejavnosti hedge in vzajemnih skladov izjemno volatilen. Indeks Dow Jones (8.691 točk) je skakal sem in tja, na koncu pa dan končal z dvoodstotnim pribitkom, kar je zlasti zasluga delnic naftnih podjetij, saj se je cena črnega zlata po padcu na 16-mesečno dno le pobrala (a ne za dolgo - danes je pod 65 dolarji). V poplavi slabih novic sta s poslovnimi rezultati pozitivno presenetila Microsoft in farmacevt Amgen. Tehnološkemu indeksu Nasdaq (1.603) se ni uspelo znebiti rdeče barve in je izgubil tri četrtine odstotka.

Pred začetkom petkovega trgovanja terminske pogodbe Dow Jonesu napovedujejo šestodstotni minus. Očitno bo petek, 24. oktober, še en črn dan na svetovnih borzah.

T. O.