V prvi kotaciji so se podražile delnice Mercatorja, Petrola in Intereurope. Foto: MMC RTV SLO
V prvi kotaciji so se podražile delnice Mercatorja, Petrola in Intereurope. Foto: MMC RTV SLO
Bančne delnice so spet krepko padle, francoska BNP Paribas za 14 odstotkov. Foto: MMC RTV SLO

Zaradi prehoda na nov sistem BTS se je trgovanje začelo pol ure pozneje, ob 10.00. Borzniki so imeli tako dovolj časa za debato o svežezapadlem snegu in nedeljski EMI, žal pa se potem niso kaj preveč posvetili trgovanju, saj je promet komaj presegel milijon evrov. Očitno je težak gospodarski položaj pregnal kupce, prodajalcem pa se tudi ne zdi smiselno prodajati pri cenah, ki so do 80 odstotkov nižje od rekordnih vrednosti iz leta 2007. Le ugibamo lahko, kako dolgo bo še trajalo to zatišje.

Smešen promet s Petrolom, letos rekorden z Novo KBM
Slovenski borzni indeks (3.848 točk) se je zvišal za tretjino odstotka, pri čemer je bil že za skoraj odstotek nad gladino. Za pozitivno gibanje indeksa SBI20 imajo zasluge zlasti okrog tri odstotke dražje delnice Intereurope, Pivovarne Laško, Pozavarovalnice Save in Istrabenza. Petrol ostaja obroben papir in je ob samo 12 lotih prometa pridobil dober odstotek. Najprometnejša Krka (0,36 milijona evrov prometa) je bila na koncu vredna 54 evrov, z Novo KBM, s katero je promet dosegel letos rekordnih 187 tisoč evrov, pa je bil zadnji posel sklenjen pri 9,31 evra.

Tečaji najprometnejših delnic:
KRKA (-0,06 %) 54,29 EUR
NOVA KBM (0,21 %) 9,37 EUR
AERODROM (-2,73 %) 26,70 EUR
LUKA KOPER (-0,04 %) 24,00 EUR
PIV. LAŠKO (3,38 %) 47,38 EUR
TELEKOM (-0,92 %) 125,51 EUR
GORENJE (-0,68 %) 11,62 EUR
MERCATOR (0,36 %) 160,91 EUR
SAVA RE (2,43 %) 12,66
EUR

Mar črn januar napoveduje še eno klavrno leto?
Januar je dal ameriškemu delniškemu trgu zelo slabo popotnico borznemu letu 2009. Bil je celo najslabši mesec v zgodovini Wall Streeta. Indeks Dow Jones je petkovo trgovanje končal pri okroglih osem tisoč točkah, s čimer je v uvodnem mesecu leta izgubil skoraj devet odstotkov. Ta čas so v ospredju poslovni rezultati vodilnih družb, ki večinoma dokazujejo, v kako globokih težavah je svetovno gospodarstvo. V ponedeljek so se s tem spopadali tudi v Aziji. Indeks Nikkei (7.873 točk) se je znižal za poldrugi odstotek, medtem ko so delnice v Hongkongu v povprečju izgubile več kot tri odstotke.

Obupno slabi rezultati japonskih podjetij
Ponosa japonske zabavne elektronike Panasonic in Hitachi sta sporočila, da bodo izgube rekordne. Hitachijeve delnice so padle za 17 odstotkov. Pomenljiv je podatek, da bodo imela vodilna japonska podjetja več kot 60 odstotkov nižji dobiček v davčnem letu, ki se bo končalo z 31. marcem. Evropa je teden začela s krepkim minusom. Indeks FTSEurofirst 300 je dopoldne padel za skoraj tri odstotke. Največ so izgubile bančne in energetske delnice. Industrijska proizvodnja v evrskem območju se je januarja znižala z nižjo stopnjo kot mesec prej, so pa cene proizvajalcev padle najbolj v zadnjih šestih letih, kar pušča odprta vrata za nova znižanja obrestnih mer.

T. O.