V Acroniju se bodo o skrajšanju delovnega časa še pogovarjali. Foto: MMC RTV SLO
V Acroniju se bodo o skrajšanju delovnega časa še pogovarjali. Foto: MMC RTV SLO
Sindikati so prepričani, da si delavci zaslužijo božičnico. Foto: MMC RTV SLO

Sindikat Neodvisnost je k predlogu uprave namreč podal negativno mnenje, zato se bodo pogajanja o ukrepih zaradi zmanjšanja naročil nadaljevala prihodnji teden.

Manjša naročila, ki so povezana z običajnim upadom v decembru in s finančno krizo, so v Acroniju že zahtevala uvedbo izrednih ukrepov. Tako je bilo v skladu z novembrsko napovedjo ta teden prisilno na dopustu približno tretjina od 1.500 zaposlenih, saj se je zaustavila proizvodnja v obratih jeklarne in vroče valjarne.

Sindikati ne zapirajo vrat
V ponedeljek naj bi proizvodnja znova stekla, saj so nekatera nova naročila že prišla. Vprašanje pa ostaja, kakšni bodo nadaljnji morebitni ukrepi, še posebej, če delavci ne bodo privolili v krajšanje delovnega časa. "Težko si predstavljam, da ne bi našli nekega dialoga. Acroni je družba, v kateri smo vedno do zdaj tudi v težkih časih imeli dovolj razumevanja tako
med sindikati kot tudi med vsemi zaposlenimi,"
je po sestanku povedal Tibor Šimonka, predsednik uprave Slovenske industrije jekla, pod katero spada tudi Acroni.

Tako Šimonka kot tudi direktor Acronija Slavko Kanalec lahko pred četrtkovim sestankom ostajata optimistična, saj niti sindikat Kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) niti sindikat Neodvisnost nista zaprla vrat pred pogajanji. "Danes smo podali negativno mnenje na skrajšanje
delovnika, a smo se dogovorili, da se pogajanja nadaljujejo, ker mislimo, da še obstajajo nekatere druge možnosti za dogovor,"
je pojasnil predsednik sindikata Neodvisnost v Acroniju Klemen Drobič.

Delavci zahtevajo božičnico
"Delavcem je težko dopovedati, da Acroni posluje s 35 milijoni evrov dobička, sočasno pa niža plače zaposlenim," je pojasnil Drobič, ki zaradi dobrih poslovnih rezultatov podjetja zahteva tudi 700 evrov neto božičnice za vsakega izmed zaposlenih. Pri božičnici vztraja tudi SKEI, ki postavlja zahtevo pri 600 evrih. "Naša zahteva ostaja, kaj se nam bo uspelo dogovoriti, pa bomo videli na sestanku v četrtek," je dejal predsednik SKEI-a v Acroniju Marjan Žurman, ki je pretekli teden že dal načelno soglasje za skrajšanje delovnika.