Zaustavitev pošiljk plina na ukrajinsko-romunski meji je najbolj prizadela Grčijo, Makedonijo, Hrvaško, Turčijo in Bolgarijo. Zadnje tri države so v noči na torek ostale, nekatere le začasno, celo brez plina, danes pa so se jim pridružili še Madžarska, BiH in Srbija. Da imajo motnje v oskrbi, so sporočili tudi iz Francije in Italije. Rusija bo s svojimi evropskimi partnerji o plinski krizi razpravljala v četrtek v Bruslju, je po srečanju z Vladimirjem Putinom sporočil prvi mož Gazproma Aleksej Miller.
Težave z oskrbo oz. s prekinjenimi dobavami plina imajo še naprej Slovenija, Avstrija, Nemčija, Češka, Slovaška, Poljska, Hrvaška, Makedonija, Bolgarija, Grčija in Turčija. Hrvaška je danes dobila nazaj oskrbo z ruskim plinom. Med 8. in 15.30 je na Hrvaško prišlo 15 odstotkov dogovorjene količine pline iz Rusije, kar je približno 30.000 kubičnih metrov plina na uro, so sporočili iz podjetja Plinacro.
Hrvaška Ina zato zdaj poziva vse porabnike k racionalni porabi plina, saj ne more zadovoljiti vseh potreb hrvaškega trga. Ministrstvo za gospodarstvo je uveljavilo ukrepe zmanjšane oskrbe s plinom za posamezne kategorije potrošnikov. Zmanjšali so dobavo plina velikim industrijskim uporabnikom, kot je Hrvaško elektrogospodarstvo (Hep), na 12.000 kubičnih metrov plina na uro. Iz Hepa so sporočili, da so namesto plina začeli uporabljati kurilno olje. Prednost pri oskrbi imajo gospodinjstva, bolnišnice, otroški vrtci, šole in podobne ustanove. Njihova preskrba naj za zdaj ne bi bila ogrožena.
Dnevna poraba plina na Hrvaškem je pri zimskih temperaturah, ki vladajo zadnje dni, približno 12 milijonov kubičnih metrov, domača dnevna proizvodnja je okoli 4,8 milijona kubičnih metrov, iz Rusije je dnevno prišlo okoli 3,1 milijona kubičnih metrov, razliko pa so črpali iz podtalnega skladišča plina Okoli. Ina je danes sporočila, da zaloge v nekdanjem plinskem polju Okoli obsegajo približno 370 milijonov kubičnih metrov plina.
Bojijo se tudi Avstrijci in Srbi
Vlada v Sofiji je že sklicala izredno sejo, na kateri bodo razpravljali o zaostritvi razmer. Približno 30 odstotkov manj ruskega plina kot običajno prejemajo iz Ukrajine tudi Poljska, Romunija in Slovaška. Pošiljke plina v Avstrijo so padle na deset odstotkov pričakovanih količin.
Okrnjene pošiljke zahodni Evropi
Rusija trenutno v ukrajinske tranzitne plinovode namesto običajnih 221 milijonov kubičnih metrov odda le 92 milijonov kubičnih metrov plina na dan. To se bo v nekaj urah pokazalo v okrnjenih dobavah zahodni Evropi, so v Kijevu sporočili iz državnega podjetja Naftogaz. Iz Moskve za zdaj ni nobenih komentarjev.
Medtem pa je Iran sporočil, da bi morda lahko povečal dobavo svojih zalog plina Turčiji, če ga bo ta nujno potrebovala.
Putin za alternativne poti
Podpredsednika ruske monopolne energetske družbe Gazprom Aleksandra Medvedjeva danes pričakujejo v Berlinu. Sešel naj bi se z delegacijo EU-ja pod vodstvom češkega ministra za industrijo in trgovino Martina Rimana ter nemškega državnega sekretarja za gospodarstvo Jochena Homanna.
EU: Prekinitev dobave "nedopustna"
V zvezi z rusko prekinitvijo dobavo plina se je že oglasila tudi Evropska unija in potezo označila za "popolnoma nedopustno".
Češko predsedstvo in Evropska komisija "zahtevata, da se takoj obnovi dobava plina EU-ju in da obe strani takoj nadaljujeta pogajanja za dokončno rešitev dvostranskega gospodarskega spora," je poudaril predsedujoči EU-ju, češki premier Mirek Topolanek.
Nemški gospodarski minister Michael Glos pa je pozval sprti državi, naj čim prej obnovita pogovore za razrešitev spora in oblikujeta dolgoročen dogovor, da se spor ne bo ponavljal vsako leto.
K. S./K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje