Poleg 1,1-odstotne rasti bruto domačega proizvoda (BDP) v Evropski komisiji (EK) Sloveniji za letos napovedujejo tudi javnofinančni primanjkljaj v višini 5,8 odstotka BDP-ja in 7,2-odstotno stopnjo brezposelnosti. Letos naj bi imela torej Slovenija nižjo rast kot območje evra, že prihodnje leto pa se bo rast povzpela na 1,9 odstotka in s tem prehitela povprečno rast članic evroskupine. Podobno napoved je pred dnevi dala tudi organizacija OECD.
Kljub zmanjševanju proračunskega primanjkljaja - leta 2012 bo po napovedih EK-ja znašal 4,7 odstotka BDP-ja - bo ta čez dve leti še vedno 1,2 odstotne točke nad vladnimi načrti. Za prihodnje leto nam EK napoveduje primanjkljaj v višini 5,3 odstotka BDP-ja. Maja je komisija Sloveniji za letos napovedala 6,1-odstoten javnofinančni primanjkljaj, torej višjega kot danes, a za naslednje leto ji je maja napovedala 5,2-odstotnega, torej nižjega kot danes.
Razlike med napovedmi zaradi metodologije in neupoštevanja ukrepov
Napovedi glede javnofinančnega primanjkljaja Evropske komisije in slovenske vlada se sicer precej razlikujejo. Na ministrstvu za finance razlike pojasnjujejo z metodologijo (Slovenija namreč uporablja nacionalno metodologijo, komisija pa metodologijo ESA) in (ne)upoštevanjem ukrepov.
Razlika glede napovedi javnofinančnega primanjkljaja za prihodnje leto tako npr. znaša 0,6 odstotne točke. Od tega je po ocenah ministrstva za 0,1 odstotne točke odstopanj zaradi metodoloških razlik, 0,5 odstotne točke pa zato, ker komisija pričakuje nekoliko višje izdatke za zaposlene, kot to načrtuje slovenska vlada. "Pri slednjem namreč niso upoštevali vseh dodatnih ukrepov, ki jih predvideva vlada za dosego cilja na tem področju. Pri tem tudi pričakujejo nekoliko večje upokojevanje, ki naj bi po njihovem mnenju nastalo zaradi odmikanja uveljavitve pokojninske reforme," pravijo na ministrstvu.
Več zaposlenih
Brezposelnost v Sloveniji bo po napovedi komisije prihodnje leto enaka kot letos, leta 2012 pa se bo zmanjšala na 6,6 odstotka. V vseh treh letih naj bi bila tako po napovedi komisije brezposelnost v Sloveniji manjša kot v povprečju v območju evra.
Slovenski javni dolg bo še vedno precej pod 60 odstotki BDP-ja, kolikor jih predvideva pakt o stabilnosti in razvoju, a se povečuje. Po ocenah komisije bo imela Slovenija letos javni dolg v višini 40,7 odstotka, prihodnje leto v višini 44,8 odstotka, v letu 2012 pa 47,6 odstotka BDP-ja.
Znova se bo "zbudila" tudi inflacija, ki bo letos po predvidevanjih komisije znašala 2,1 odstotka, prihodnje leto dva odstotka, v letu 2012 pa 2,2 odstotka, medtem ko se bo v območju evra gibala med 1,5 in 1,7 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje