Sestanek je bil sklican zaradi trenutnih razmer v podjetju, Vegradov sindikalist Srečko Čater pa je direktorici Tovšakovi predal zahteve delavcev. Od Tovšakove so zahtevali, da bi bili vsi delavci poplačani v najkrajšem mogočem času in da se vsi delavci, ne glede na to, v katerem podjetju iz skupine Vegrad so zaposleni, obravnavajo enakopravno.
Čater je po seji dejal, da zagotovila o izplačilu plač niso dobili, pogajanja pa bodo nadaljevali v četrtek, ko se jim bodo pridružili tudi drugi direktorji podjetij v skupini Vegrad.
Tovšakova je medtem zatrdila, da je med določene hčerinske družbe že razdelila 100.000 evrov za izplačilo plač. Prav tako naj bi delavci v Celovških dvorih, ki včeraj niso prišli na delo, v sredo dobili vsak 360 evrov.
Glavna tema pogovorov izplačilo neizplačanih plač
Sindikalist v podjetju Srečko Čater je že pred sejo povedal, da so glavna tema pogovorov razmere v podjetju in zahteva več kot tisoč delavcev, da sindikat zaradi neizplačanih plač (nekateri plač niso prejeli od aprila, drugi pa od junija), če nakazil do takrat ne bo, 1. septembra organizira stavko.
Najprej bodo organizirali opozorilno stavko, če zahteve ne bodo izpolnjene, pa bo sledila še splošna stavka. Ta za zdaj še zmeraj ostaja mogoča.
V ponedeljek namesto Tovšakove odšel nadzornik Boštjančič
Razmere v velenjskem gradbenem podjetju, ki je 12. avgusta razglasilo plačilno nesposobnost, so zelo negotove. V ponedeljek je z mesta predsednika nadzornega sveta družbe odstopil Klemen Boštjančič, ki bo funkcijo opravljal do imenovanja novega člana nadzornikov.
Boštjančič je ponedeljkovo sejo, ki je bila nesklepčna in se je končala z njegovim odstopom, sklical z zahtevama po umiku Tovšakove z mesta direktorice družbe in imenovanju nove uprave, ki bi bila sposobna izpeljati predlagano prisilno poravnavo podjetja. O zadnji bodo sicer odločali upniki družbe, vodstvo podjetja pa mora do 2. septembra na celjsko sodišče posredovati dopolnjen predlog za prisilno poravnavo, ki ga je Tovšakova na sodišče podala mimo nadzornega sveta.
O Vegradu tudi ministri
Gregor Golobič, prvi mož Zaresa, pa je ob robu koalicijskega srečanja povedal, da o Vegradu niso govorili, je pa bilo v ponedeljek o tem zelo veliko govora na protikrizni skupini. "Bila je temeljita, resna in poglobljena razprava. Veliko informacij je pri tistih ministrih, ki so bili prisotni in nekaterih drugih pristojnih institucijah. Mislim, da je sklep dovolj jasen, da se glede na številne nepravilnosti ukrepa," je pojasnil.
Na vprašanje, kaj bo s Hildo Tovšak, je povedal, da je to po eni strani vprašanje za pristojne institucije, po drugi strani pa tudi za lastnike, torej tudi državo.
"Žal je situacija taka, da država kot manjšinski lastnik mora skrbeti tako za usodo zaposlenih, kot za usodo številnih upnikov, malih podjetnikov, podjetnikov, ki so vezani pravzaprav na to zelo neodgovorno piramidno igro, ki se je dolgo časa dogajala v tem podjetju. Vlada se ne more izogibati odgovornosti in se tudi ne bo, prav pa je, da ob reševanju pokliče tudi odgovorne institucije na odgovornost," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje