Kompresorska postaja na plinovodu Jamal v beloruskem kraju Niasviž. Foto: Reuters
Kompresorska postaja na plinovodu Jamal v beloruskem kraju Niasviž. Foto: Reuters

Cene za enomesečne terminske pogodbe na nizozemski borzi ICE Endex so danes poskočile za več kot 20 odstotkov na 97 evrov na megavatno uro. V ponedeljek dopoldne so bile pod 70 evrov na megavatno uro.

Kot poroča ameriška tiskovna agencija Bloomberg, je Rusija z zmanjšanjem pošiljke znova povzročila negotovost glede zadostne zimske plinske oskrbe v Evropi. Hkrati se stopnjuje tudi zaskrbljenost zaradi potencialnega povečanja povpraševanja iz Azije, ki bi lahko pomenilo povečan izvoz na vzhod, kar bi še dodatno negativno vplivalo na staro celino.

Pretok plina po plinovodu Yamal-Europe, ki pošilja ruski plin na evropski zahod, je v torek spet obrnil smer na vzhod, so pokazali podatki nemškega omrežnega operaterja Gascade. Plin iz Nemčije sicer v smeri vzhoda, na Poljsko, priteka že 15. dan zapored. Dobava ruskega plina iz Ukrajine na Slovaško medtem stagnira, poroča Reuters.

Severni tok 2 z obratovalnim dovoljenjem sredi leta?

Iz Nemčije je medtem prišlo sporočilo, da bi lahko nemški regulator obratovalno dovoljenje za plinovod Severni tok 2, v katerega je ruski plinski velikan Gazprom vložil 11 milijard dolarjev, dobil sredi letošnjega leta.

Regulator dela po načrtih, je zagotovil Klaus-Dieter Maubach, izvršni direktor nemškega solastnika projekta Uniper, in zanikal, da je plinovod, ki pod Baltskim morjem povezuje Rusijo in Nemčijo, orodje političnega pritiska na Moskvo v luči rusko-ukrajinskega konflikta.

Gazprom kljub povečanemu povpraševanju v Evropi ni okrepil dobav nad ravni, dogovorjene v dolgoročnih pogodbah z evropskimi odjemalci. Nekateri zato menijo, da želijo Rusi na ta način izsiliti čimprejšnje obratovalno dovoljenje za plinovod Severni tok 2, a v Gazpromu to ostro zanikajo.