Osrednji ameriški delniški indeks Dow Jones je včeraj pridobil več kot 11 odstotkov, kar je največje dnevno zvišanje do zdaj, tehnološki indeks Nasdaq pa je zrasel za nekaj manj kot 12 odstotkov.
Podobno je bilo tudi na največji azijski borzi v Tokiu. Indeks Nikkei se je dosegel 14,25-odstotno rast, s čemer je dosegel enodnevni rekord v svoji 58-letni zgodovini. S tem je že tudi nekoliko nadoknadil 24-odstotni padec prejšnjega tedna.
Index MSCI preostalih azijsko-pacifiških delnic, ki je pretekli petek dosegel najnižjo vrednost od leta 2004, je narasel za 6,6 odstotka, avstralski S&P/ASX 200 pa je narasel za 4,5 odstotka, kar je največji porast od oktobra 1997. Hongkongški index Hang Seng je narasel za 3,19 odstotka.
Borze so se tako odzvale na odločitev Nemčije, Francije, Nizozemske, Španije in Avstrije, ki so v ponedeljek namenile skoraj 1.300 milijard evrov bančnih jamstev in svežega denarja za reševanje bank.
Mednarodno združenje trgovinskih zbornic je napovedalo, da bo finančna kriza zmanjšala bruto domači proizvod (BDP) na svetovni ravni za dva odstotka. Prav tako bo po predvidevanjih ostalo brez dela približno milijon ljudi po vsem svetu.
Tudi Ljubljanska borza v višave
Trgovanje je izjemno pozitivno začela tudi Ljubljanska borza. Indeks SBI 20 se je v prvi uri trgovanja povzdignil za skoraj sedem odstotkov, prav tako pa so v prvi uri poskočile tudi delnice Krke, Petrola in Telekoma, ki so se zvišale za skoraj 10 odstotkov, delnice Intereurope in Luke Koper pa za skoraj devet odstotkov.
Previdni tudi Avstralija in Japonska
Ukrepe za reševanje bank sta napovedali tudi Avstralija in Japonska. Avstralski premier Kevin Rudd je dejal, da bo poleg že napovedanih garancij za bančne depozite odobril še dodaten stumulativni sveženj, vreden pet milijard evrov, ki naj bi po njegovih besedah okrepil nacionalno gospodarstvo in podprl avstralska gospodinjstva.
Še preden se je v torek začelo trgovanje na tokijski borzi, pa je vlada napovedala, da bo sprejela vse potrebne ukrepe za umiritev razmer, vključno z injekcijami davkoplačevalskega denarja, če bodo te potrebne. Finančni minister Šoiči Nakagava je dejal, da je japonski finančni sistem relativno stabilen in zadosten, ter dodal, da so preventivni ukrepi že sprejeti.
M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje