Novembra so se cene življenjskih potrebščin že tretji letošnji mesec znižale. Foto: RTV SLO
Novembra so se cene življenjskih potrebščin že tretji letošnji mesec znižale. Foto: RTV SLO
Cene hrane, predvsem zelenjave in sadnja, so narasle. Foto: EPA

Tokratna deflacija naj bi bila posledica nižjih cen blaga, so sporočili iz statističnega urada. Inflacija na letni ravni je bila tako 2,1-odstotna, povprečna letna inflacija pa 2,6-odstotna.

Povprečna letna inflacija, merjena z indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU-ju, je bila novembra 2,5-odstotna. Konvergenčno merilo za uvedbo evra je bilo oktobra 2,4 odstotka, torej ga je Slovenija pretekli mesec presegla za 0,3 odstotne točke.

Sezonsko povišanje cen
Novembra so se najbolj znižale cene prevoza (3,4 odstotka), stanovanja (odstotek), alkoholnih pijač in tobaka (0,4 odstotka), gostinskih in nastanitvenih storitev (0,2 odstotka) ter rekreacije in kulture (0,1 odstotka).

Cene so se povečale le v skupinah obleka in obutev (1,2 odstotka), hrana (0,8 odstotka), ter stanovanjska oprema (za 0,4 odstotka). Cene v skupini obleka in obutev so se zvišale zaradi zamenjave kolekcij v trgovinah. Najbolj so se podražili tekstilni izdelki in dodatki (3,5 odstotka), tkanine (2,9 odstotka), ter oblačila (1,3 odstotka). Cene obutve in čevljarskih storitev so bile v povprečju višje za 0,9 odstotka.