S prenovo plačnega sistema bodo v Gorenju za najnižji tarifni razred za začetnike na najenostavnejših delih v proizvodnji osnovne plače povečali na 994 evrov bruto. Na zgornjem delu plačne lestvice dodajajo nove, višje plačne razrede, s čimer bodo omogočili napredovanje in zaposlovanje najboljših strokovnjakov in vodij. Kot so sporočili iz Velenja, nihče od zaposlenih s sedem ali več leti delovne dobe v Hisense Europe ne bo imel več osnovne plače pod 1151,77 evra bruto.
Jasneje so opredelili tudi podlago za izračun uskladitve plač, kjer opredelitev skupine Gorenje, ki ni bila več aktualna, nadomeščajo z družbami skupine Hisense Europe, podpisnicami podjetniške kolektivne pogodbe. Pri pravicah, ki temeljijo na delovni dobi (jubilejne nagrade, odpravnine), bodo upoštevali delovno dobo v podjetju (vključno s podjetji znotraj skupine oz. pravnimi predniki). Dodatek za delovno dobo bodo za prihodnje zaposlene, ki se bodo v podjetjih Hisense Europe zaposlili po 1. januarju 2023, obračunavali po 0,7-odstotni letni stopnji za vsako leto delovne dobe v Hisense Europe (prej 0,5 odstotka letno), ne pa več za skupno delovno dobo pri vseh delodajalcih (prej 0,5 odstotka letno). Višina dodatka in način obračunavanja za obstoječe zaposlene ostajata enaka.
Natančneje so opredelili tudi napredovanja, ki so vezana na letno ocenjevanje delovne uspešnosti, predlog meril za napredovanje pa bodo pred uveljavitvijo uskladili in potrdili še s svetom delavcev. Nekoliko so spremenili tudi lestvico za izračun dodatnih dni letnega dopusta glede na zahtevnost delovnega mesta, delovno dobo in starost. Vodstvo in sindikati so se sporazumeli tudi o višini letošnje božičnice, ki bo izplačana 20. decembra in bo znašala 850 evrov bruto.
Dogovor je temelj za nadaljevanje socialnega dialoga v letu 2023
Predstavniki Hisense Europe in sindikata so se o prenovi obstoječe podjetniške kolektivne pogodbe sicer pogajali od julija letos. Predsednica sindikata Skei Gorenje in vodja sindikalne pogajalske skupine Jasminka Nedić je pogajanja ocenila kot naporna, a konstruktivna.
Po besedah vodje delodajalske pogajalske skupine, podpredsednice Hisense Europe in Hisense International Stanke Pejanović pa uspeh pogajanj dokazuje, "da smo pripravljeni in sposobni obrniti nov list in se osrediniti na prihodnost". V Hisense Europe, pod okrilje katerega sodi Gorenje, bodo v uresničevanje dogovora, ki je temelj za nadaljevanje socialnega dialoga v letu 2023, vložili skoraj 13 milijonov evrov letno.
Pejanović verjame, da so s tem postavili trdne temelje za konstruktivno nadaljevanje socialnega dialoga. Tega bodo nadaljevali v prihodnjem letu, upoštevajoč aktualne razmere, še pravijo v družbi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje