Delniški indeksi so zadnje dni naraščali in se spet precej približali več kot enoinpolletnemu vrhu, ki so ga dosegli konec aprila. Foto: EPA
Delniški indeksi so zadnje dni naraščali in se spet precej približali več kot enoinpolletnemu vrhu, ki so ga dosegli konec aprila. Foto: EPA
Ljubljanska borza
Na tedenski ravni je SBI TOP pridobil 1,20 odstotka, likvidnost pa je še vedno nizka. Foto: MMC RTV SLO

Indeks Dow Jones je v zadnjih dveh tednih pridobil dobrih pet odstotkov in nadoknadil skoraj polovico tistega, kar je izgubil v maju. Zdi se, da kupci delnic prezirajo težave, povezane z evropsko dolžniško krizo, in misli raje usmerjajo k ugodnemu dolgoročnemu vrednotenju delnic. Toda na drugi strani zlato ohranja status varnega pribežališča.

Priložnost za vlaganje v srebro?
V petek je cena zlata presegla 1.260 dolarjev, kar je absolutni rekord. Samo letos se je cena zlata povzpela za 15 odstotkov. Vedno več je fizičnega povpraševanja po zlatu, kovnice zlata pa komaj dohajajo naročila. Morda je z vidika naložba zdaj smiselneje kupovati srebro, potem ko je razmerje med ceno zlata in srebra doseglo najvišjo raven v skoraj mesecu dni.

Dow zadnji teden pridobil 2,4 odstotka
Petkovo dogajanje na Wall Streetu ni bilo prav vznemirljivo. Promet je bil nizek, indeks Dow Jones pa je drugič zapored rahlo porasel, tokrat za 0,16 odstotka. Največ, za 1,5 odstotka, so se podražile delnice Caterpillarja, ki je poročal o 11-odstotni rasti svetovne prodaje v treh mesecih do konca maja. Na tedenski ravni se je Dow povzpel za 2,4 odstotka, tehnološki Nasdaq pa za tri odstotke.

Dow Jones

10.450
Nasdaq2.309
DAX306.216
FTSE1005.250
FTSEurofirst 3001.044
Nikkei9.995
EUR/USD1,2388
USD/JPY90,68
EUR/CHF1,3729
Lahka nafta77,31 USD
Zlato1.256 USD
Euribor, 6-mesečni1,015 %


Kitajska v drugem polletju manj živahna
Analitiki kot pomemben bikovski signal izpostavljajo širši indeks S&P 500, ki se je v drugi polovici tedna obdržal nad 200-dnevnim drsečim povprečjem. Cena lahke nafte je med petkovim trgovanjem padla na 75,56 dolarja, potem ko je svetovalec kitajske centralne banke napovedal, da se bo kitajska gospodarska rast v drugi polovici leta upočasnila in da letošnja celoletna rast ne bo višja od desetih odstotkov.

Španija zanikala, da potrebuje pomoč
Vrednost evra je med petkovim trgovanjem prvič po treh tednih presegla 1,24 dolarja. V zadnjem tednu so evru pomagale zlasti uspešne dražbe obveznic nekaterih evropskih držav, med njimi Španije. Ta sredozemska država je bila sredi tedna v središču dogajanja, vendar ne zaradi poraza proti Švici na svetovnem prvenstvu, ampak zaradi novice, da naj bi se država z Evropsko unijo, Mednarodnim denarnim skladom in tudi z ZDA pogajala o 250 milijardah evrov pomoči, kar je madridska vlada zanikala.

Evropski niz osmih plusov
Medtem je vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 poznal le pot navzgor in v petek porasel osmič zapored. V tem nizu se je povzpel za 6,6 odstotka. Najbolj (tudi do šest odstotkov) so v petek pridobivale bančne delnice, potem ko so se voditelji EU-ja strinjali, da je treba objaviti ugotovitve dozdajšnjih stresnih testov bank. Tudi po delnicah avtomobilskih proizvajalcev je bilo precej povpraševanja. Pri Credit Suissu so zvišali ciljno vrednost delnic BMW-ja in Daimlerja.

Luka in Gorenje najbolj navzgor
Na Ljubljanski borzi je bilo najbolj veselo v sredo, ko se je indeks SBI TOP zvišal za 2,2 odstotka, kar je druga največja letošnja rast. Lukine delnice so se v vsem tednu podražile za 3,23 odstotka, Gorenjeve pa za 2,88 odstotka. Po prometu je bila spet daleč v ospredju Krka. Na skupščini so sklenili, da bodo od 161,7 milijona evrov bilančnega dobička za leto 2009 za izplačilo dividend namenili 37,2 milijona evrov oziroma 1,10 evra bruto na delnico. Njihov enotni tečaj se je na tedenski ravni znižal za 0,41 odstotka, na 66,12 evra.