EK je namreč ocenil, da je ukrep v v skladu z evropskimi smernicami o državnih pomočeh za izhod iz finančne krize, saj je namenjen tako domačim bankam kot podružnicam tujih bank in torej ni diskriminatoren. Poleg tega je omejen tako v časovnem smislu kot tudi glede obsega.
Ukrep predlagala že Janševa vlada
Naj spomnimo, da gre za ukrep, ki ga je predlagala že vlada Janeza Janše, in omogoča, da se med izrednimi razmerami zaradi finančne krize dovoljujeta dodatno zadolževanje in izdajanje državnih poroštev zunaj obsega, določenega z zakonom o izvrševanju proračuna, brez predhodnega rebalansa oziroma brez sprejetja posebnega zakona o poroštvu ali spremembe obsega državnih poroštev v zakonu o izvrševanju državnega proračuna.
SID Banka s posebno posojilno linijo
Ukrep bo bankam na voljo prihodnji teden, podjetja pa imajo za spopad s finančno krizo do konca leta še nekaj ugodnejših možnosti financiranja. Velika podjetja lahko na primer zaprosijo za posebna posojila državne SID Banke. Ta jim je po posebni posojilni liniji prek poslovnih bank ponudila 100 milijonov evrov. Takšna posojila, ki bodo na voljo do konca decembra, bodo lahko podjetja porabila za financiranje priprave in izvajanje mednarodnih poslov. Tretjino denarja bodo morale zanje zagotoviti poslovne banke, drugi dve pa država.
Za srednja in mala podjetja na voljo finančna garancija SPS-ja
Slovenska izvozna in razvojna banka, ki je v 100-odstotni lasti države, je enako vsoto v začetku novembra ponudila že malim in srednje velikim podjetjem. Tem podjetjem je sicer do konca leta še vedno na voljo možnost, da zaprosijo za finančno garancijo Slovenskega podjetniškega sklada.
Poleg tega naj bi bančni trg v Sloveniji spodbudili tudi z državnimi jamstvi, še navaja Radio Slovenija.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje