Primež recesije je uradno potrjen. Foto: EPA
Primež recesije je uradno potrjen. Foto: EPA
Najvišjo stopnjo inflacije na letni ravni je beležila Malta. Foto: EPA

Kot kažejo podatki, v tem območju v tretjem četrtletju letošnjega leta že drugo četrtletje zapored ugotavljajo negativno gospodarsko rast. Po tehnični definiciji gospodarstvo namreč zapade v recesijo po dveh zaporednih četrtletnih padcih rasti.

Kot je še sporočil Eurostat, je bruto domači prozvod v tretjem četrtletju v primerjavi z drugim v območju evra kot tudi v celotnem EU-ju padel za 0,2 odstotka. V drugem letošnjem četrtletju je gospodarska rast v območju evra znašala -0,2 odstotka, v celotni Uniji pa 0,0 odstotka. Eurostat podatkov za gospodarsko rast v Sloveniji v tretjem četrtletju tega leta še nima.

EU: Letna gospodarska rast 0,8-odstotna
Na letni ravni je bila gospodarska rast v tretjem letošnjem četrtletju v območju evra 0,7-odstotna, v celotni EU pa 0,8-odstotna, je v prvi oceni sporočil Eurostat.

Inflacija letno nižja, mesečno ničelna
Inflacija na letni ravni je v območju evra oktobra znašala 3,2 odstotka in se je znižala glede na september, ko je bila 3,6-odstotna. V celotni Evropski uniji se je letna stopnja inflacije oktobra v primerjavi s septembrom znižala s 4,2 na 3,7 odstotka. Oktobra lani je letna stopnja inflacije znašala 2,6 odstotka, v sedemindvajseterici pa 2,7 odstotka.

Na mesečni ravni je bila inflacija tako v območju evra kot v celotnem EU-ju ničelna, je še sporočil Eurostat. Tudi v Sloveniji so cene oktobra ostale nespremenjene, na letni ravni pa je bila inflacija pri nas 4,8-odstotna.

Slovenija na nečastnem drugem mestu
Med članicami območja evra je imela najvišjo stopnjo inflacije na letni ravni oktobra Malta s 5,8 odstotka, sledijo pa ji Slovenija, Ciper in Belgija s 4,8 odstotka in Finska s 4,4 odstotka. V celotnem EU-ju so medtem najvišjo stopnjo inflacije na letni ravni imeli v Latviji (13,7 odstotka).

Najnižjo stopnjo inflacije v območju evra, pa tudi v celotni Uniji, so imeli v Nemčiji, na Nizozemskem in Portugalskem (v vsaki 2,5 odstotka), na Irskem (2,7 odstotka) ter v Franciji in Avstriji.

Cene stanovanj še kar navzgor
Na letni ravni so se oktobra najbolj povečale cene stanovanj (5,9 odstotka), hrane (4,7 odstotka) in prevoza (3,7 odstotka). Najmanj so se zvišale cene rekreacijskih in kulturnih dejavnosti ter oblačil in obutve, medtem ko so se cene v sektorju komunikacij celo znižale.

E. S.