Na simpoziju v Jackson Holu v zvezni državi Wyoming sta predsednik Feda Ben Bernanke (na fotografiji) in predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet predstavila aktualne izzive centralnih bank, da bi se izognili izgubljenemu desetletju, kot ga je imela Japonska v 90. letih. Foto: Reuters
Na simpoziju v Jackson Holu v zvezni državi Wyoming sta predsednik Feda Ben Bernanke (na fotografiji) in predsednik Evropske centralne banke Jean-Claude Trichet predstavila aktualne izzive centralnih bank, da bi se izognili izgubljenemu desetletju, kot ga je imela Japonska v 90. letih. Foto: Reuters
Intel
Intelove delnice so od konca julija padle za več kot 15 odstotkov in vse je kazalo, da bodo tudi v petek pod prodajnim pritiskom, saj je proizvajalec mikroprocesorjev sporočil, da bodo prihodki v tem četrletju nižji od prvih napovedi. Toda delnice so na koncu dan končale z 1,1-odstotnim pribitkom, saj naj bi bile vse slabe novice že vštete v ceno delnice. Foto: EPA
Naftna ploščad
Cene lahke nafte so v drugi polovici tedna naraščale in se v ptek povzpele čez 75 dolarjev. Foto: EPA

Z drugimi besedami: verjetnost, da ZDA spet zdrsnejo v recesijo, se povečuje. Julija je bila po napovedih ekonomistov verjetnost le 15-odstotna, zdaj je okrog 25-odstotna. Tudi predsednik Zveznih rezerv Ben Bernanke je na simpoziju v zvezni državi Wyoming poudaril, da se je okrevanje upočasnilo bolj od pričakovanj, vendar pa je Fed pripravljen sprejeti nove ukrepe in seveda še naprej držati ključno obrestno mero na ničelni ravni. Bernanke je zavrnil možnost nove recesije. V drugi polovici letošnjega leta naj bi bila rast minimalna, okrevanje pa se bo spet pospešilo leta 2011.

BDP porasel za 1,6 odstotka
Popravljen podatek o ameriški gospodarski rasti v drugem četrtletju je bil skrb vzbujajoč. Rast je bila le 1,6-odstotna. Da bi se brezposelnost začela nižati, bi ZDA potrebovale vsaj dvoodstotno rast. Toda napovedi so bile še bolj črne (1,4-odstotna rast), zato so si vlagatelji na newyorški borzi v petek dali duška in kozarcu, do polovice napolnjenem z vodo, rekli, da je na pol poln, ne na pol prazen. Prezrli so celo Intelovo svarilo, da prodaja v tretjem četrtletju ne bo dosegla prvih napovedi. Indeks Dow Jones je dan končal za 1,65 odstotka v plusu, vendar se na tedenski ravni le ni mogel izogniti izgubi (0,6-odstotni).

Nepremičninski trg noče oživeti
Ker je ključna obrestne mera v ZDA (Fed funds) že od decembra 2008 na skoraj ničelni ravni, mora Fed uporabljati preostala orodja za zagotovitev visoke likvidnosti. Zelo učinkovito je kupovanje dolgoročnih obveznic, s čimer je Fed gospodarstvu vlil že 1.700 milijard dolarjev. Strah, da bo to povzročilo inflacijo, je za zdaj še neupravičen, saj gospodarstvu prej grozi deflacija in podoben scenarij, kot se je v 90. letih zgodil Japonski. Na začetku zadnjega tedna so prišli sveži dokazi, v kakšnem blatu tiči nepremičninski trg, saj je prodaja novih in rabljenih stanovanj padla bolj od najbolj črnih napovedi.

Tečaji delnic:

Dow Jones

10.150
Nasdaq2.153
DAX305.951
FTSE1005.201
FTSEurofirst 3001.026
Nikkei8.991
EUR/USD1,2757
USD/JPY85,21
EUR/CHF1,312
Lahka nafta75,37 USD
Zlato1.237 USD
Euribor, 6-mesečni1,139 %

September najslabši mesec v letu
Sveže informacije o položaju na ameriškem trgu dela bodo objavljene v petek. Avgusta naj bi bilo ukinjenih skoraj 100 tisoč delovnih mest, kar pa je v veliki meri posledica ukinjanja začasnih državnih zaposlitev zaradi potreb popisa prebivalstva. Stopnja brezposelnosti naj bi se z 9,5 zvišala na 9,6 odstotka. Petkovo poročilo o trgu dela bo vplivalo na to, kakšna bo predstava delniških trgov v septembru. Tradicionalno gre za najslabši mesec v letu. V zadnjih 30 letih indeks, ki meri predstavo delnic na razvitih trgih, septembra v povprečju izgubil 0,9 odstotka. Negativen je le še junij (0,2 %), medtem ko so vsi preostali meseci pozitivni, najbolj april (2,5 %).

Gorenje po lanski izgubi spet posluje z dobičkom
Na Ljubljanski borzi je bilo zadnje dni opaziti večji promet s Krkinimi delnicami, s katerimi promet dnevno večkrat preseže milijon evrov. Njihova cena je nihala okrog 67 evrov. Indeks SBI TOP, ki je bil le v torek obarvan rdeče, se je na tedenski ravni zvišal za 0,08 odstotka, pri čemer so še največ, dve tretjini odstotka, pridobile Mercatorjeve delnice. Številna podjetja so ta teden objavila podatke o poslovanju v letošnjem prvem polletju. Med pozitivnimi presenečenji je Gorenje, ki je v prvih šestih mesecih ustvaril za 4,34 milijona evrov čistega dobička.