Sporazum o članstvu v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Gurria med obiskom v Ljubljani podpisal s slovenskim ministrom za razvoj Mitjo Gasparijem. Sporazum mora zdaj ratificirati še državni zbor, nato pa sledi resolucija OECD-ja o sprejemu. Zatem bo Slovenija ratifikacijsko listino deponirala pri francoski vladi, s tem pa bo postopek pristopa sklenjen. Slovenija je povabilo v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj prejela prejšnji teden v Parizu.
Minister za razvoj Gaspari, ki je glavni pogajalec za vstop Slovenije v organizacijo, je prejšnji teden napovedal, da bi morala Slovenija ob običajni izvedbi postopkov v državnem zboru članica OECD-ja postati v največ dveh mesecih. Članstvo v OECD-ju je za Slovenijo priložnost za izmenjavo izkušenj z najrazvitejšimi državami na svetu, omogoča pa tudi boljše možnosti za mednarodno gospodarsko sodelovanje. Glavni obveznosti države sta plačilo letne članarine in priprava poročil o napredku na šestih ključnih področjih.
Sodelovali bomo kot aktiven član
Slovenski premier Borut Pahor je po podpisu sporazuma dejal, da bo Slovenija sodelovala kot aktiven član, tako da bo koristila informacije, ugotovitve in nasvete tega pomemebnega elitnega kluba za naše potrebe, ne "da bi direktno plonkali in prevajali", ampak jih bomo upoštevali tudi glede na naše domače razmere pri pripravi zakonov in uredb vlade za uspešno vodenje države na vseh tistih področjih, skaterimi se ukvarja OECD. V tem smislu smo mi del OECD-ja in OECD je naš partner, naš zaveznik, naš svetovalec, mi pa njegov aktivni sodelavec, je dejal Pahor.
Velik dan za OECD
Gurria je dejal, da je danes je izjemno pomemben dan za OECD. "Uradno smo izdali povabilo, da se Slovenija pridruži OECD-ju, in kar je še pomembnejše, slovenski premier je sprejel povabilo. Zelo smo ponosni, veseli, navdušeni in opogumljeni," je dejal Gurria, ki je pojasnil, da je pristopni proces Slovenije potekal zelo gladko.
Generalni sekretar je pohvalil "občudovanja vredno" vodenje Pahorja in skupine slovenskih pogajalcev. Po njegovih besedah je premier zelo pogumno vplival na javno mnenje in na sprejem zelo pomembne zakonodaje glede upravljanja kapitalskih naložb države.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje