Finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine 19 največjih svetovnih gospodarstev in EU-ja so se na srečanju v Londonu strinjali, da morajo ukrepi proti svetovni finančni in gospodarski krizi veljati še nekaj časa.
Francija napoveduje napad ...
Razhajanja so nastala predvsem med evropskimi državami in ZDA glede prevelikih bančnih bonusov. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je napovedala "silen napad" na velika izplačila, ki so po njenem mnenju spodbudila svetovno finančnoe krizo in jih je treba omejiti, da bi se v prihodnje izognili podobnim težavam. "Kar se je zgodilo pred 12 meseci, je bilo grozno za naše družbe, grozno za naša gospodarstva in zaradi tega še vedno trpimo," je dejala.
... London bi raje plačilo vezal na uspešnost
Francija je zato predlagala serijo obveznih omejitev bonusov, kar podpira tudi vodja evroskupine Jean-Claude Juncker. Velika Britanija je takšno zamisel zavrnila kot "neizvedljivo" in predlagala pravilo, ki bi plačilo bančnikov povezovala z njihovo dolgoročno uspešnostjo.
Na srečanju, ki naj bi bilo priprava na vrhunsko srečanje skupune G20 konec meseca v Pittsburghu v ZDA, bodo danes razpravljali o tem, ali bi morali zaradi zadnjih znakov o izboljšanju nekaterih gospodarstev odpraviti nekatere izredne ukrepe, ki so jih sprejeli za okrevanje svetovnega gospodarstva.
"Če si še v pepelu, ne odpokličeš gasilcev"
Švedski finančni minister Anders Borg je dejal, da svet "stoji v pepelu" kreditnega zloma. "Ko si ravno prišel iz pepela, še ni čas, da odpokličeš gasilce," je bil slikovit in nadaljeval: "Menim, da je pametno med letom 2010 ohraniti ekspanzionistično monetarno in fiskalno politiko, hkrati pa je zelo pomembno, da se začnemo pogovarjati o izhodnih strategijah".
Rastoča gospodarstva: krize še ni konec
Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska, skupina najhitreje rastočih gospodarstev znotraj skupine G20, pa so pozvale k previdnosti in opozorile, da je prekmalu, da bi govorili o koncu krize. Velike finančne injekcije, ki so jih v gospodarstva vložile vlade po svetu, ne bi smelu na hitro umakniti, ker bi to povzročilo nove težave, menijo.
Med evropskimi državami želi Nemčija kar najhitreje začeti pogovore o tem, kako in kdaj naj se odpravijo ukrepi spodbud za gospodarstva, preostalim članicam EU-ja pa se ne mudi tako zelo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje