Slovenija je po njegovem mnenju v normalnem, z drugimi evropskimi državami primerljivem položaju, vendar ob pogoju, da bo izpolnila svojo "domačo nalogo" glede programa stabilnosti.
"Če se bomo držali srednjeročnega fiskalnega okvira za naslednja štiri leta, ki zahteva nominalno nespremenjene izdatke države, potem je Slovenija na dobri poti, da bo med uspešnejšimi državami evra," je v pogovoru s Slavkom Bobovnikom poudaril Gaspari.
Mrak: "Strategija po številkah dobra"
Ekonomist Mojmir Mrak je pri tem opozoril, da je program izhodne strategije "po številkah dober", vendar je vprašanje, ali bomo res uspeli obdržati izdatke na napovedani ravni. Pričakovana stopnja gospodarske rasti naj bi bila sicer višja od realnih pričakovanj, poleg tega pa za številkami večkrat ni jasnih ukrepov, kako zastavljeno stanje doseči.
"Izdatke moramo obvladovati"
Na vprašanje, ali bodo sposobni obvladovati izdatke, je Gaspari odvrnil: "To smo dolžni obvladovati, saj je to odgovornost vlade in pa tudi socialnih partnerjev." Glede uresničitve izhodne strategije pa je dodal: "Če ne bomo resni, ne bo financiranja primanjkljaja, primanjkljaja pa ne financiramo sami."
Gaspari je poudaril "v osnovi dobro" izhodišče Nemčije, da mora najprej država, ki je zašla v težave, storiti največ, kar lahko, "sicer bi se lahko začel nek proces hazarda", ko bi druge države špekulirale in morda prikazale slabši položaj, kot je v resnici.
Finančni trgi čakali na odziv EU-ja
Drugi korak je po ministrovem mnenju nujno Mednarodni denarni sklad, šele nato pa je zadeva vezana na preostale članice evroobmočja. Vlogo Mednarodna denarnega sklada je kot pomembno in pozitivno ocenil tudi Mrak. Ta sicer meni, da je padanje vrednosti evra odraz tega, da mednarodni trgi niso vedeli, kaj bo Evropa naredila, saj Grčija sama ni dovolj pomembna, da bi imela tolikšne posledice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje