Minister za lokalno upravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Andrej Horvat sta v Murski Soboti na delovnem srečanju s pomurskimi poslanci v DZ-ju ocenila dozdajšnje rezultate pri izvajanju zakona o razvojni podpori Pomurju.
Rezultati so pozitivni, pričakovanja še večja, je dejal minister Gjerkeš in spomnil, da je bilo skozi dva razpisa za sofinanciranje začetnih naložb in ustvarjanje novih delovnih mest razdeljenih skoraj 8,5 milijona evrov nepovratnih sredstev za naložbe v skupni vrednosti 25 milijonov evrov, kar naj bi prineslo 450 novih delovnih mest.
"Ta uspeh je bil dosežen manj kot v enem letu, končni cilj je v petih letih zagotoviti 1.000 novih delovnih mest, kar se nam ob dozdajšnjih uspehih zdi že preskromno," je dejal minister in zatrdil, da je pomurski razvojni zakon prinesel nov veter.
Podoben zakonski "veter" si želijo tudi v drugih regijah. Zato so v vladni službi za lokalno samoupravo pripravili nov sistemski zakon skladnega regionalnega razvoja, ki bo tudi v drugih razvojno podhranjenih regijah omogočal uporabo enakih instrumentov regionalne politike, kot so bili uporabljeni v primeru Pomurja.
Z novim sistemskim pristopom do partnerstva države in regij
Kot vodja projektne pisarne za Pomurje je Andrej Horvat ocenil drugo vmesno poročilo o izvajanju intervencijskega razvojnega zakona o Pomurju, obenem pa pomurske poslance seznanil z vsebino zakona o skladnem regionalnem razvoju in izkušnjah zakona o Pomurju, ki jih bo vladna služba za regionalno politiko vključila v predlog zakona.
Podobno kot v primeru Pomurja, ki ima v skladu z intervencijskim zakonom rahlo prednost pri pridobivanju evropskih kohezijskih sredstev, naj bi se na razpis, vreden 30 milijonov evrov, prijavili kar štirje konzorciji iz pokrajine ob Muri, si v vladni službi večji izkupiček evropskih nepovratnih sredstev obetajo s sprejetjem sistemskega zakona.
Pomurski vodovod ključna razvojna naložba
Poslanec Desusa in ljutomerski župan Franc Jurša je spomnil na pomen nemotenega uresničevanja največjega regionalnega projekta, in sicer gradnjo pomurskega vodovoda, katerega gradnja naj bi se začela konec leta 2011. Denar naj bi bil zagotovljen, zato naj bi bil do konca leta 2015 vodovod skorajda v celoti zgrajen.
Poslanec Vili Trofenik (Zares) je sicer priznal, da ormoški gospodarski subjekti na prvih dveh razpisih niso bili uspešni, kar pomeni, da se bodo morali skupaj z lokalnimi skupnostmi odgovorneje lotiti priprav projektne dokumentacije, kajti ormoška pričakovanja so na področju gospodarske infrastrukture relativno velika. Sam pričakuje, da bo vlada v najkrajšem času pred poslance DZ-ja prišla s predlogom novega zakona o skladnem regionalnem razvoju.
Poslanec madžarske narodnostne manjšine Laszlo Göncs podpira sprejetje novega razvojnega sistemskega zakona, obenem pa meni, da bi morali pomurskega ohraniti, saj je po njegovem mnenju plod skupnih prizadevanj vseh političnih dejavnikov v pokrajini. Pri tem se mu zdi pomembno, da gospodarska središča, ki bodo nastajala s pomočjo nepovratnih sredstev, sledijo policentrizmu v pokrajini.
V prihodnje naj bi se poslanci vsake tri mesece srečali z odgovornimi za implementacijo pomurskega razvojnega zakona.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje