Predsednik stranke ZARES - socialno liberalni Gregor Golobič je v javnost poslal sporočilo o ugotovitvah tujih preiskovalnih institucij o korupciji v Alstomu, s katerim je TEŠ podpisal pogodbo o dobavi opreme za 6. blok te termoelektrarne.
"Alstom podkupil funkcionarje različnih držav"
"Švica je tik pred tem, da Alstomu naloži plačilo večmilijonske globe zaradi sistemske korupcije, danes piše v Dnevniku. Na švicarsko pobudo naj bi tudi britanski Serious Fraud Office, ki se bori proti finančnim goljufijam, ugotovil, da je Alstom med letoma 2004 in 2010 izplačal 97 milijonov evrov podkupnin funkcionarjem različnih držav, ki so odgovorni za javna naročila. Urad tako meni, da v Alstomu obstaja 'sistem svetovne korupcije'," je v uvodu zapisal Golobič.
Prav v obdobju, ki ga navaja britanski urad, so, pojasnjuje Golobič, potekala pogajanja in podpis pogodbe med prav to švicarsko podružnico Alstoma in TEŠ-em za dobavo opreme za 6. blok termoelektrarne. Po njegovih besedah gre za pogodbo, ki je po ugotovitvah revizijske hiše Price Waterhouse Coopers napisana izrazito v korist Alstoma in v škodo TEŠ-a. Ob tem je spomnil, da je bilo med pripravljavci razpisa za dobavo opreme tudi podjetje CEE, ki je že sodelovalo z Alstomom pri projektih v drugi državi.
"V Zaresu smo ves čas, ko smo opozarjali na katastrofalno slabo vodenje tega projekta, ki je njegovo ceno s prvotno načrtovanih 600 milijonov evrov dvignilo na že skoraj 1,5 milijarde evrov, doživljali očitno lobistično motivirane obtožbe, da projektu nasprotujemo, ker 'naj ne bi dobili svojega kosa kolača'. Švicarske in britanske ugotovitve o svetovnem sistemu korupcije v Alstomu razkrivajo možen razlog za to, da smo bili v vladi in parlamentu ves čas edini, ki smo nasprotovali temu projektu. Tako kot pri zadevi Patria nam morajo očitno tudi pri TEŠ-u 6 oči odpirati tuje preiskovalne institucije. In upravičeno se poraja več kot utemeljen sum, da je bila v Sloveniji v omenjeno Alstomovo shemo vključena enotna fronta podpornikov projekta TEŠ-a 6," opozarja Golobič.
"Projekt TEŠ 6 je okoljsko in ekonomsko zelo sporen"
Prepričan je, da je projekt TEŠ 6 okoljsko in ekonomsko zelo sporen. Tak je po njegovem mnenju tudi zato, ker je bil izjemno slabo voden. "Po ugotovitvah švicarskih in britanskih organov o Alstomu je končno tudi v Sloveniji čas, da izvemo, ali za to slabo vodenje obstajajo koruptivni razlogi. Nekdanja ministrica za gospodarstvo Darja Radič je na pristojne organe že zdavnaj poslala revizijske ugotovitve s pozivom, da izpeljejo potrebne postopke. V stranki Zares želimo verjeti, da so slovenski organi pregona zadevo vzeli skrajno resno in odgovorno ter da bodo v prid zaščite javnega interesa in uveljavljanja zakonitosti brezkompromisno posegli v očitna kapitalsko-politična omrežja, ki so se spletla okoli tega projekta," je sklenil predsednik Zaresa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje