![Med prednostnimi nalogami nove vlade je skrb za razvoj podjetništva, opozarja GZS. Foto: MMC RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/kovanci_2.jpg)
Na seznam bi dal vsekakor umik iz NLB-ja, Zavarovalnice Triglav in Telekoma Slovenije.
![Janez Šušteršič](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/__u__te__i__.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/ture_avanture/dedek_in_babica.jpg)
Kot so še povedali, pričakujejo tudi odpravo administrativnih ovir, vzpostavitev dialoga z gospodarstvom za konkurenčno zakonodajo in tudi boljše gospodarjenje z javnimi sredstvi ter transparentnejšo porabo. Kot pomembne omenjajo tudi naložbe v razvoj in davčne razbremenitve. Podjetjem je treba po njihovih besedah zagotoviti kar najboljše pogoje poslovanja, ki bodo zagotavljali ohranjanje konkurenčnosti doma in na tujem.
Tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ne glede na to, kakšna bo sestava vlade, pričakujejo, da bo za obrt in podjetništvo narejenega še več. Kot so sporočili s Trgovinske zbornice, pa pričakujejo "jasno opredelitev zastavljenih ciljev v smeri uravnoteženega razvoja, tako po gospodarskih vejah kot po regijah, dolgoročni program krepitve konkurenčnosti gospodarstva in v okviru tega trgovine kot posamično najmočnejše dejavnosti". Na dobro sodelovanje upajo tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici.
Naloga vlade: Ustvariti pozitivne razmere
O nalogah nove vlade so spregovorili tudi nekateri ekonomisti. Kot meni Marjan Senjur, bi morala nova vlada stari najprej priznati dobre rezultate na področju gospodarstva, saj naj ta ne bi naredila nobene velike napake. Manj uspešna je bila po besedah Senjurja le pri ustvarjanju pozitivnih razmer za gospodarstvo, saj nam tujci očitajo slabe poslovne prakse. Na tem področju bi torej nova vlada morala narediti več. Senjur vladi poleg tega še svetuje, naj ne ukinja davčnih sprememb in usklajevanja pokojnin s plačami.
Janez Šušteršič s koprske fakultete za management pa je za MMC povedal, da zanj koalicija treh levih strank pomeni manj zagnanosti pri reformah socialne države, trga dela in prizadevanju za konkurenčnost, vse tri stranke pa naj bi tudi preveč govorile o prerazdeljevanju. Problematična se mu zdi tudi morebitna pridružitev DeSUS-a koaliciji, saj pojmuje njihove zahteve po povišanju pokojnin kot nerazumne.
Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete pa je kot ključno izpostavil vprašanje vzdržnosti javnih financ. Na seznam prednostnih ukrepov vlade je uvrstil dvig starostnih mej za upokojitev in prekinitev vezave socialnih prispevkov na plače nad določenim zneskom. Prav tako se je zavzel za umik države iz gospodarstva, zlasti iz NLB-ja, Zavarovalnice Triglav in Telekoma.
Preberite še:
- Trojčku 43 mandatov in koalicijski partner?
- 7 poslanskih skupin, 12 poslank, 41 "izkušenih"
- Pahor: Homogeni program pred politično širino
- Janša: V Slovenijo se vrača čas delitev
- Andrej Bajuk ponudil odstop
- Golobič: Rezultat je nezaupnica oblasti
- DeSUS četrta največja stranka v DZ-ju
- Predstavnika narodnosti Göncz in Battelli
- Po volitvah na oder stopi predsednik
- Volilna udeležba okoli 62-odstotna
- 133 prijav domnevnih kršitev volilnega molka
Sestava DZ-ja dokončno znana čez teden dni
Tuji mediji: V alpski državi vrnitev levice
Kdo je največ pridobil in kdo izgubil?
Ženske več mandatov namenile SD-ju
Video: Prvi odzivi na neuradne rezultate
NSi še razmišlja, kako naprej
Na seznam bi dal vsekakor umik iz NLB-ja, Zavarovalnice Triglav in Telekoma Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje