na EU pritiskajo močneje, kot je bilo znano doslej.
Greenpeace svari, da Evropi po sklenitvi sporazuma grozijo precej nižji okoljevarstveni standardi od teh, ki veljajo sedaj.
T. i. previdnostno načelo, ki zdaj velja v EU-ju in dovoljuje le proizvode, ki dokazano ne škodujejo ljudem in okolju, naj bi zamenjalo v ZDA veljavno načelo tveganja. Po tem načelu bi lahko v Evropi tržili tudi sporne in v številnih evropskih državah, tudi Sloveniji, prepovedane gensko spremenjene organizme (GSO), dokler ne bo dokazano, da so škodljivi.
Iz dokumentov je med drugim tudi razvidno, da Washington grozi s prekinitvijo olajšanega izvoza evropskih avtomobilov na ameriški trg, če EU ne bo privolila v uvoz večjega števila ameriških kmetijskih proizvodov.
Iz dokumentov tudi izhaja, da ZDA ne želijo upoštevati želje EU-ja, naj iz sporazuma izločijo mehanizem ISDS, po katerem bi lahko velike korporacije pred svojimi sodišči tožile države članice, ki bi ovirale njihove interese s svojo zakonodajo.
Prvi vpogled v pogajanja
Greenpeace je že v nedeljo poslal 248 strani dokumentov nemškemu časniku Süddeutsche Zeitung ter medijskima hišama WDR in NDR. Številni, ki so si med pogajanji smeli ogledati dokumente, sicer strogo varovano skrivnost, so potrdili, da gre za nedavne dokumente.
Z objavo dokumentov s pogajanj so navadni državljani prvič dobili neposreden vpogled v pogajanja. Doslej so od začetka pogajanj pred tremi leti v javnost curljale samo govorice o podrobnostih sporazuma. Vpogled v pogajanja imajo namreč le nekateri predstavniki ZDA, EU-ja in nevladnih organizacij, a morajo o vsebini dokumentov molčati.
"Ti dokumenti dokazujejo to, pred čemer smo opozarjali že dlje časa. TTIP bo v položaj tistih, ki bodo sprejemali odločitve, postavil velike korporacije, kar bo škodljivo za okolje in javno zdravje," je opozoril direktor Greenpeace EU Jorgo Riss.
"Čas je, da ta pogajanja osvetlimo. Težko pridobljeni napredek na področju varovanja okolja zapravljajo za zaprtimi vrati," je dejala Faiza Oulahsen z nizozemske izpostave Greenpeacea, ki je v javnost spustila dokumente. Greenpeace je prepričan, da bi morala Evropska komisija priznati, da o pogojih v pogajanjih ni ustrezno obveščala javnosti, pogajanja pa bi morali začeti znova.
V komisiji zatrjujejo: EU ne bo nižal zaščite
Na razkritje se je na svojem uradnem blogu odzvala evropska komisarka za trgovino Cecilia Malström. Kot je zatrdila, EU z nobenim trgovinskim sporazumom ne bo znižal zaščite za potrošnike ali okolje. Po komisarkinih besedah "konsolidirana besedila" v trgovinskih pogajanjih še ne pomenijo končnega izida pogajanj, temveč odsevajo zgolj pogajalsko stališče udeleženih strani. Kot je zapisala, so današnji "alarmantni naslovi" v medijih zgolj "vihar v kozarcu vode".
Tudi glavni pogajalec EU-ja Ignacio García Bercero je novinarjem v Bruslju pojasnjeval, da so dokumenti, ki jih je objavil Greenpeace, nepopolni. Gre za evropski predlog na eni in ameriški predlog na drugi strani, nikakor pa to še ni skupen predlog, ki bi kakorkoli odseval izid pogajanj ali sporazum med stranema.
Preiskali bodo, kako je do razkritja prišlo
Po mnenju Bercera je razkritje dokumentov problematično in bi lahko predstavljalo težavo v nadaljevanju pogajanj. Kot je pojasnil, bodo preiskali, kako je do razkritja dokumentov, ki so tajni in na veliko mestih razkrivajo pogajalsko stališče ameriške strani, sploh lahko prišlo.
Berlin kljub razkritju za hitro končanje pogajanj
"Nemška vlada vztraja pri končanju pogajanj o TTIP-ju v polnem obsegu. Odvisni smo od odprtega trga," je po poročanju tujih agencij v odzivu na objavo dokumentov poudaril tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert. Nemško ministrstvo za gospodarstvo pa je izpostavilo, da besedilo sporazuma še ni končno.
Ameriški predsednik Barack Obama in nemška kanclerka Angela Merkel sta se prejšnji teden v Hannovru zavzela za pospešitev pogajanj o TTIP-ju, ki bi po njunih besedah poskrbel za gospodarsko rast in nova delovna mesta.
Odzivi: "Strahovi in dvomi upravičeni"
Na objavljene dele sporazuma se je že odzval tudi evropski poslanec dr. Igor Šoltes. "Po današnjih razkritjih dokumentov je jasno, da so vsi naši strahovi in dvomi glede sporazuma TTIP utemeljeni in upravičeni. Omenjeni dokumenti predstavljajo več kot 2/3 celotnega sporazuma TTIP in obsegajo področja telekomunikacij, pesticidov, hrane in kmetijstva ter trgovinskih ovir. Kot pričajo razkritja, ZDA nedvomno želijo spremeniti demokratični in pravni sistem Evropske unije," je sporočil Šoltes.
Po njegovem mnenju dokumenti tudi potrjujejo, da se interese korporacij in multinacionalk postavlja nad interese državljanov. "Že prej smo vedeli, da je pozicija EU slaba, sedaj pa se je potrdilo še to, da je pozicija ZDA za vse nas še precej slabša. Najbolj zaskrbljujoči deli dokumentov so vsekakor iz področja okoljevarstva, javnega zdravja, varstva hrane in varstva pravic potrošnikov, saj ZDA na teh področjih več kot očitno težijo k nižanjem standardov, ki so uveljavljeni v EU. Poleg tega dokumenti razkrivajo tudi to, da bo sporazum multinacionalkam dal veliko večjo težo in moč pri sprejemanju odločitev, kar vsekakor ni sprejemljivo. Zaradi vsega tega je bolj kot kdajkoli prej jasno, da moramo sporazumu TTIP odločno reči ne," še meni poslanec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje