Zbornica predlaga preusmeritev vlaganj sredstev od infrastrukture na kompetenčna jedra v gospodarstvu, na prioritetnih, za slovensko gospodarstvo prepoznanih ključnih tehnoloških področjih. Foto: RTVSLO
Zbornica predlaga preusmeritev vlaganj sredstev od infrastrukture na kompetenčna jedra v gospodarstvu, na prioritetnih, za slovensko gospodarstvo prepoznanih ključnih tehnoloških področjih. Foto: RTVSLO
Poudarek srečanja med SDS-om GZS-jem je bil predvsem na tistih področjih, kjer so lahko učinki hitri. Foto: MMC RTV SLO

Zbornica namreč predlaga preusmeritev vlaganj sredstev od infrastrukture na kompetenčna jedra v gospodarstvu, na prioritetnih, za slovensko gospodarstvo prepoznanih ključnih tehnoloških področjih.

Potrebno odpravljanje sistemskih ovir
Pospešiti je treba tudi odpravljanje sistemskih ovir, ki so prepoznane kot ključne za izboljšanje učinkovitosti vlaganj javnih sredstev v raziskave in razvoj ter hitrejši pretok znanja v gospodarstvo, zlasti sistem financiranja in nagrajevanja v javnih izobraževalnih in raziskovalnih institucijah, ki zdaj ne stimulira sodelovanja z gospodarstvom, pravijo v GZS-ju.

Predlaga tudi prilagoditev organizacijske strukture za izvajanje ukrepov razvojne politike tako, da bo instrumente vlaganj v znanje in tehnološki razvoj izvajala ena, strokovno usposobljena in kompetentna izvajalska institucija - Tehnološka agencija Slovenije.

GZS soglaša z SDS-ovim svežnjem ukrepov
Sicer pa se je zbornica srečala z SDS-om, ob tem pa je predsednik GZS-ja Zdenko Pavček dejal, da so se sicer v veliki meri poenotili glede tretjega svežnja protikriznih ukrepov, ki ga je nedavno predstavila največja opozicijska stranka. Predsednik SDS-a Janez Janša pa je dodal, da se oboji strinjajo glede potrebe po konceptualnem premiku v boju proti krizi, in sicer, da se slovenska javnofinančna in gospodarska politika končno začne ukvarjati z ustvarjanjem nove vrednosti in novih delovnih mest in ne zgolj s porabo in delitvijo.

Poudarek srečanja na področjih, kjer so lahko učinki hitri
Pavček je medtem pojasnil, da je bil poudarek srečanja predvsem na tistih področjih, kjer so lahko učinki hitri. Med temi je omenil črpanje evropskih sredstev, poenotenje različnih razvojnih orodij in ustanov v državi, način javnofinančne konsolidacije in operativna vprašanja, kot je na primer delovnopravna zakonodaja.

SDS so na sestanku poleg Janše med drugim zastopali še poslanca Andrej Vizjak in Marjan Bezjak, predsednik odbora za finance pri strokovnem svetu SDS-a Andrej Šircelj in nekdanji prvi mož Slovenske odškodninske družbe ter predsednik odbora za gospodarstvo pri strokovnem svetu SDS-a Marko Pogačnik.

Konfederacija zbornic in delodajalcev za krizno ukrepanje
Pavček je na srečanju še dodal, da pripravljajo konfederacijo zbornic in delodajalcev za krizno ukrepanje, ki bi poleg gospodarske zbornice združevala še obrtno-podjetniško zbornico, trgovinsko zbornico in združenje delodajalcev, ki bo skupno nastopala pri ukrepih za izhod iz krize.