Ekonomisti vlado premierke Jadranke Kosor pozivajo k takojšnji opustitvi kriznega davka, ki je recesijo še okrepil, je za RTV Slovenija poročala zagrebška dopisnica Nataša Prislan. "Ukrepi, ki jih je vlada sprejela do zdaj, ne zadoščajo, pa tudi usmerjeni so napačno. Če želite ustaviti recesijo in padanje porabe, je treba gospodinjstva razbremeniti in povečati njihove dohodke, ne pa jih znižati, kar se je zgodilo s kriznim davkom. Ta ukrep je rešil javne finance, recesijo pa poglobil," pravi hrvaški ekonomski analitik Damir Novotny.
Treba je zvišati domačo potrošnjo
Vlada bi morala razbremeniti gospodinjstva in povečati njihove dohodke, da bi ustavila gibanje recesije in padec potrošnje, poudarja Novotny. Opozarja, da potrošnja na domačem trgu, od katerega je hrvaško gospodarstvo (preveč) odvisno, pada.
Med poglabljajočo se krizo je padla še ena meja - prvič po štirih letih se je brezposelnost povzpela nad 17 odstotkov, kar pomeni, da je 309.000 ljudi brez dela. Vsak dan se ta številka poveča za 500 ljudi, ki so postali brezposelni. Največ odpuščajo v gradbeništvu, trgovini in predelovalni panogi. Z odpuščanjem se podjetja prilagajajo krizi. Napovedi niso optimistične, konec leta bi bilo lahko brezposelnih 350.000 ljudi.
Razbohotena javna uprava
Ekonomisti vlado, ki sicer trdi, da so razmere pod nadzorom, opozarjajo, da mora oklestiti javno upravo, v kateri je zaposlenih skoraj devet odstotkov hrvaških državljanov.
Vedno več opozoril je, da lahko Hrvaška, ki ima velikanski zunanji dolg - dosegel je že 100-odstotno vrednost BDP-ja -, kmalu zabrede v enake težave kot Grčija, končuje Prislanova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje