O svežem kapitalu za NLB, o katerem se bo po prestavitvi skupščine odločalo novembra, saj lastniki preučujejo 400 milijonov evrov vredno predvideno dokapitalizacijo, je Jašovič dodal, da si želijo dokapitalizacije čim prej.
Ocenil je, da je skrajni rok za dokapitalizacijo do konca prvega polletja 2011, če želi obdržati zdajšnji obseg poslovanja, sicer se bo treba prilagoditi obstoječemu kapitalu. Ali to pomeni zapiranje bank, je po Jašovičevem mnenju zelo tehnično vprašanje. Treba je narediti zelo jasen vzdržen načrt, ki ga ta hip Jašovič še nima. O navzočnosti v državah na Balkanu je povedal le, da bodo še naprej na strateških mestih, ki so jih opredelili s strategijo.
Glede na to, da je imel NLB ob polletju še izgubo, Jašovič ob koncu leta ne pričakuje več majhnega dobička. "Ko smo ocenjevali rezultat za letos, smo povedali, da bi bila naša ambicija pozitiven rezultat, vendar smo že tedaj povedali, da so tveganja navzdol. Zaradi možnosti podaljševanja krize in slabšanja porftelja podjetij se je to tudi zgodilo," je pojasnil.
Jašovič glede položaja v Merkurju, ki je v četrtek razglasil insolventnost in je najverjetneje na poti prisilne poravnave, upa, da bodo banke upnice čim prej prejele načrt finančne reorganizacije. "Nato ga bomo pregledali in videli, kakšna je lahko naša vloga v tem načrtu," je poudaril Jašovič. Možnost, da bi NLB sodeloval pri dokapitalizaciji Merkurja in se tako izognil prisilni poravnavi, je prav tako odvisna od načrta finančne organizacije, ki bo po zagotovilih Merkurjeve uprave pripravljen prej kot v mesecu.
Letos realno, prihodnje leto bo bolje?
Dodal je, da prvo četrtletje po gospodarski rasti ni bilo dobro, kar se odraža pri komitentih in posledično pri slabšanju porftelja. "Potreba po oblikovanju rezervacij je velika in to slabi naš rezultat pod črto. Sicer je rezultat pred rezervacijami boljši kot lansko leto, vendar potreba po oblikovanju rezervacij je kar velika in verjetno je, da letos banka konča poslovanje z izgubo," je dejal in dodal, da največji del izgube predstavlja padec cen vrednostnih papirjev.
Za prihodnje leto pa ostaja optimističen, saj glede na makroekonomske napovedi lahko vendarle pričakujemo, da bo leto 2011 boljše, pravi prvi mož uprave NLB-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje