Glavni razlog so nove prijave po izteku zaposlitev za določen čas.
Na letni ravni se je število prijavljenih brezposelnih julija zmanjšalo za 7054 oseb oz. za 13 odstotkov, so sporočili iz Zavoda RS za zaposlovanje.
Kot so pojasnili, je za mesec julij značilno sezonsko povečanje registrirane brezposelnosti. V tem času se običajno manj brezposelnih oseb zaposli, več pa se jih prijavi po izteku zaposlitev za določen čas. Pri tem prevladujejo osebe, ki jim delovno razmerje preneha na področju izobraževanja, in tudi letos je med novimi prijavami po izteku zaposlitev za določen čas prevladovalo področje izobraževanja.
Na novo se je julija pri zavodu prijavilo 4985 brezposelnih, kar je 24,3 odstotka več kot junija in 0,5 odstotka manj kot pred letom.
Med njimi je bilo 2765 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas, 228 iskalcev prve zaposlitve, 25 brezposelnih zaradi stečajev in 755 presežnih delavcev. V primerjavi s predhodnim mesecem je bilo 50,9 odstotka več prijav po izteku zaposlitev za določen čas in 13,5 odstotka več prijav presežnih delavcev. Hkrati se je brezposelnih zaradi stečajev prijavilo 47,9 odstotka manj, iskalcev prve zaposlitve pa 27,2 odstotka manj.
V primerjavi z lanskim julijem se je na novo prijavilo 16,5 odstotka več presežnih delavcev. Iskalcev prve zaposlitve se je prijavilo 25 odstotkov manj, brezposelnih po izteku zaposlitve za določen čas 5,3 odstotka manj in brezposelnih zaradi stečajev 45,7 odstotka manj.
Od 3876 brezposelnih oseb, ki jih je julija zavod odjavil iz evidence, se je zaposlilo oziroma samozaposlilo 2133 oseb. To je 32 odstotkov manj kot junija in 14,7 odstotka manj kot v lanskem juliju.
Med tistimi, ki so se zaposlili, je bilo največ prodajalcev, tajnikov, delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, komercialnih zastopnikov za prodajo, skladiščnikov in uradnikov za nabavo in prodajo, čistilcev, strežnikov in gospodinjskih pomočnikov v uradih, hotelih in drugih ustanovah, pa tudi voznikov osebnih vozil, taksijev in lahkih dostavnih vozil, kuhinjskih pomočnikov, poslovnih sekretarjev, natakarjev, grafičnih in multimedijskih oblikovalcev, frizerjev, delavcev s poklici za zdravstveno in socialno oskrbo na domu ter upravljavcev žerjavov in dvigal.
Na voljo manj delovnih mest kot junija, a več kot julija lani
Delodajalci, med katerimi jih je bilo največ s področja izobraževanja, pa tudi iz zdravstva in socialnega varstva, predelovalnih dejavnosti ter gradbeništva, so julija zavodu sporočili 12.670 prostih delovnih mest. To je 19,8 odstotka manj kot junija in 13,6 odstotka več kot julija 2022. Iskali so predvsem delavce za preprosta dela pri visokih gradnjah, čistilce, strežnike in gospodinjske pomočnike ter učitelje in vzgojitelje.
V obdobju prvih sedmih mesecev skupaj se je na zavodu za zaposlovanje na novo prijavilo 0,5 odstotka manj brezposelnih kot v enakem obdobju leta 2022. Zaposlilo pa se je 12,5 odstotka manj iskalcev zaposlitve kot pred letom dni. V povprečju je bilo v obdobju od januarja do julija brezposelnih 49.767 oseb na mesec, to je 16,1 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
Delodajalci so letos do konca julija zavodu sporočili 100.716 prostih delovnih mest oz. 1,2 odstotka manj kot lani v tem času.
Število brezposelnih se je julija v primerjavi z junijem zvišalo v vseh območnih službah zavoda za zaposlovanje. Bolj kot na ravni države, kjer je bilo povečanje 2,4-odstotno, se je zvišalo v območnih službah Trbovlje, Ptuj, Kranj, Maribor, Velenje, Novo mesto in Nova Gorica. Manjši porast od povprečja pa so imele območne službe Celje, Ljubljana, Koper, Murska Sobota in Sevnica.
Na letni ravni se je brezposelnost zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, najbolj pa na območju Ptuja (-17,3 odstotka) in Kranja (-16,3 odstotka).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje