V Odmevih so se na to temo soočili trije gostje. Ekonomist Maks Tajnikar meni, da mora država, ki ima deleže v slabo stoječih podjetjih, kot so Mura, Elan, Paloma, Industrija usnja Vrhnika (IUV) ipd., priznati poslovni poraz. Kot poudarja, je bilo v teh podjetjih od tranzicije narejenega zelo malo napredka. Če obiščeš Muro, vidiš, da je tako rekoč vse enako, kot je bilo pred 15 leti, dodaja. Prepričan je, da že dolgo ne vidi več smisla, da bi država ta podjetja vzdrževala.
Vizjak: Državna pomoč je bila ustrezna
Nasprotno zdaj že nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak meni, da je bila državna pomoč omenjenim podjetjem ustrezna. Pri tem poudarja, da se podjetij ne sme kar tako odpisati. Pojasnil je, da jih je treba različno obravnavati in upoštevati, da so v težavah tudi zaradi svoje specifike (panige). Po njegovih besedah tudi ne gre pozabiti, da so ta podjetja v svojem okolju socialno gibalo razvoja. Mura naj bi tako v državni proračun prispevala ogromno denarja, poskrbela naj bi za zaposlitve in za manjša podjetja, ki so odvisna od nje.
Kot opozarja Vizjak, so ljudje v Muri zelo težko prezaposljivi.
Ferjan: Elan lahko preživi
Dušan Ferjan, predsednik sindikata v Elanu, je dejal, da se Elana ne sme primerjati z drugimi podjetji, saj je v zadnjih let prejel več nagrad za čolne in smuči in je torej konkurenčen. Prepričan je, da bo za morebiten neuspeh Elana po končani krizi kriva uprava. "S pravim vodenjem je možnost preživetja družbe 100-odstotna," navaja. Spomnil je na pogosto menjavanje vodstva v družbi, pri čemer je vsakokratna nova uprava ogromno denarja zapravila za svetovanje, pravih dosežkov pa ni bilo. Prav zato se sprašuje, kaj je z odgovornostjo uprav in nadzornih svetov pri sprejemanju slabih odločitev.
S temi besedami se je na neki način strinjal tudi Tajnikar, ki meni, da so menedžerji v omenjenih podjetjih dobili nagrade, čeprav v resnici niso naredili nič. Vizjak prav tako pozdravlja odgovornost uprav in nadzornih svetov za napake.
Tajnikar: Država naj se umakne
In kaj torej storiti s temi družbami? Tajnikar in Ferjan menita, da bi se morala država dokončno umakniti zasebnim lastnikom. Prvi trdi, da se je v preteklosti preveč verjelo v državo, ki je v resnici ustrezno pomagala le redkim podjetjem. Po njegovem mnenju del krivde za slabo stanje Mure, Palome in podobnih podjetij nosita tudi Kad in Sod, z njima pa vlada. Ena izmed možnosti za rešitev je sicer po njegovem tudi ta, da se podjetje razdeli na več delov, med katerimi lahko kakšen preživi. Vizjak pa na drugi strani navaja, da je treba poiskati zdrava jedra družb in jih od tam popeljati na pravo pot. Nekdanji minister v nasprotju z ekonomistom Tajnikarjem še verjame v uspešne dokapitalizacije in prestrukturiranja.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje