V Šanghaju je potekal 3. slovensko-šanghajski gospodarski forum, kjer sta bila v ospredju vloga in pomen malih in srednje velikih podjetij na Kitajskem, v Sloveniji ter v Evropski uniji. Poslovna konferenca je bila organizirana za slovenske gospodarstvenike, ki spremljajo premierja Boruta Pahorja na delovnem obisku na Kitajskem, konference pa sta se udeležila tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik in finančni minister Franc Križanič.
Križanič je kitajska podjetja pozval, naj povečajo vlaganja v Sloveniji, saj je Kitajska najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije v Aziji, in minister verjame, da so še priložnosti za tesnejše sodelovanje na področju trgovine in vlaganj. Slovenski finančni minister vidi priložnosti za kitajska podjetja predvsem na področju slovenske avtomobilske industrije, turizma, energije, okolja in raziskav. S svojo geostrateško lego postaja Slovenija tudi pomemben evropski logistični center in ob tem je Križanič izpostavil pomen in priložnost, ki jih lahko slovenska logistična podjetja predstavljajo za kitajska podjetja.
Poslovanje na Kitajskem ni enostavno
V prvem delu konference so predstavniki uspešnih slovenskih podjetij, ki že vrsto let delujejo na Kitajskem, predstavili svoje izkušnje pri poslovanju s Kitajsko. Udeležencem foruma so spregovorili tudi vodilni predstavniki Iskre Suzhou Electrics Company, predstavništva Gorenja v Šanghaju in Sinoslo Technology, ki so se strinjali, da poslovanje na Kitajskem ni enostavno, je pa Kitajska hkrati dežela, "kjer je vse mogoče". Kitajska je tudi odlično izhodišče za širjenje na trge Jugovzhodne Azije.
Ob koncu konference sta slovenska in kitajska stran podpisali memorandum o soglasju o sodelovanju med Tehničnim šolskim centrom Nova Gorica/Medpodjetniškim izobraževalnim centrom in centrom Sanhghai Small Enterprisese Production Development Service Center ter sporazum o sodelovanju med Centrom odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo in inštitutom Shanghai Institute of Applied Physic Chinese Academy of Sciences.
Blagovna menjava med Slovenijo in Kitajsko raste
Kitajska je najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije v Aziji, blagovna menjava med državama pa raste že vrsto let. Izjema je bila le leto 2009, kar je bila posledica svetovne gospodarske krize. Lani je blagovna menjava med državama znašala 409,5 milijona evrov, kar je 19,7 odstotka manj kot leta 2008. Menjava je še vedno zelo neuravnotežena, saj je slovenski uvoz iz Kitajske več kot petkrat večji od izvoza. Slovenija je leta 2009 izvozila za 63,4 milijona evrov blaga, uvozila pa za 346,1 milijona evrov.
Vrednost blagovne menjave je v prvih dveh mesecih letošnjega leta dosegla 76 milijonov evrov, kar je 7,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Rast blagovne menjave gre pripisati predvsem povečanju izvoza, ki je bil za 131 odstotkov večji kot v istem obdobju leta 2009. Uvoz blaga v Slovenijo je v tem obdobju znašal 62,6 milijona evrov, kar je za tri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Na Kitajskem ima svoja podjetja ali predstavništva okoli 30 slovenskih podjetij.
Četrtek na Expu slovenski dan
V četrtek bo na svetovni razstavi Expo v Šanghaju slovenski nacionalni dan, ko bo Expo obiskal tudi slovenski premier Pahor. Na tiskovni konferenci pred slovenskim dnevom v Ljubljani so predstavili dogajanje na slovenskem paviljonu, ki ga je že obiskalo 700.000 obiskovalcev, do 31. oktobra, ko Expo zapira svoja vrata, pa jih pričakujejo več kot dva milijona. Odzivi na paviljon so zelo pozitivni, obiskovalce privlači barvitost notranjosti, na kitajskih forumih pa je uvrščen med deset najbolj zaželenih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje