Mercator je imel lani nekaj manj kot 50 milijonov izgube. Foto: BoBo
Mercator je imel lani nekaj manj kot 50 milijonov izgube. Foto: BoBo

V Mercatorju, ki je v lasti hrvaške Fortenove, so pojasnili, da so se za zaprtje trgovin Mercator Tehnika odločili na podlagi smernic na trgu, ker vse več ljudi nakupuje po spletu, tudi iz tujine.
Mercator je sicer lani ustvaril 1,3 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je štiri odstotke več kot leto prej, pri čemer so lani pridelali skoraj 48 milijonov evrov izgube, leto prej pa so imeli dobrih 12 milijonov evrov dobička.

"Z vidika poslovnega prestrukturiranja, zlasti finančnega – če je v tem hipu nakup Engrotuša nekaj, česar preprosto Mercator ne zmore, zlasti glede na lanske rezultate in glede na to, da se je morda vodstvo Mercatorja vendarle tudi zaradi pritiskov lastnikov Fortenove odločilo, da je treba posel pravzaprav na neki način čim bolj osredotočiti na najdonosnejše dejavnosti – je to seveda nekaj, kar morda to opravičuje. Tukaj pravzaprav ni neke jasne slike, kaj je v ozadju. Poslovni interesi in poslovni modeli so pravzaprav skrivnost in lahko samo ugibamo. Mislim pa, da je tu najbrž posredi bolj pritisk finančnega prestrukturiranja," je v Odmevih povedal ekonomist Bogomir Kovač.

Sorodna novica Sindikat: Brez zadovoljnih zaposlenih Mercator ne bo mogel ohraniti ugleda in uspešnosti

Ob tem je ocenil, da Mercator ni v zelo hudih težavah. "Mercator je pravzaprav v teh desetih letih doživel že marsikaj in znotraj tega se pravzaprav nič ni bistveno spremenilo. Še vedno imamo zelo živahno lastniško prestrukturiranje v zadnjih treh letih, recimo skozi Fortenovo. Potem imamo seveda še vedno visoko stopnjo zadolženosti in hkrati na drugi strani poslovanje, ki je vezano na to poslovno in finančno prestrukturiranje, in zaradi tega imamo tudi ta nihanja, ki so potem povezana nekako z odplačevanjem in s tem, kako se vodstvo pravzaprav odloča. To ni toliko stvar nekega tržnega pozicioniranja, nekih normalnih poslovnih odnosov, temveč predvsem nekih strukturnih sprememb, ki jih vodstvo podjetja ali po lastni presoji ali pa zaradi recimo lastnika mora storiti," je pojasnil.

Mercator je napovedal, da bodo 439 delavcev trgovin, ki jih nameravajo zapreti, prerazporedili v druge trgovine. Zaradi tega so trgovski sindikati izrazili veliko zaskrbljenost. Kovač pa meni, da je na trgu delovne sile trenutno stanje takšno, da bi se najbrž znotraj poslovnega sistema Mercatorja dalo marsikaj prezaposliti. "Mislim, da ne bi smelo biti težav pri zaposlovanju, recimo v nekem širšem, recimo trgovskem okolju," je sklenil Kovač.

Kakšno je stanje nekdaj največjega slovenskega trgovca?