Finančna kriza in padci tečajev delnic na ljubljanski borzi so vplivali na lanski dobiček slovenskih podjetij, saj večina poroča, da zadanih ciljev niso dosegli. Foto: EPA
Finančna kriza in padci tečajev delnic na ljubljanski borzi so vplivali na lanski dobiček slovenskih podjetij, saj večina poroča, da zadanih ciljev niso dosegli. Foto: EPA
Zaradi gospodarske krize se je znižal standard, zato ljudje kupujejo manj proizvodov, tudi pijače, upad prodaje piva in ustekleničene vode pojasnjujejo v Laškem. Foto: MMC RTV SLO
Istrabenz in Petrol
Največji negativni učinek je nastal zaradi padca vrednosti delnic Petrola, menijo v Istrabenzu. Foto: MMC RTV SLO

Na poslovni izid so pomembno vplivala neurja, ki so večkrat prizadela večji del Slovenije, in finančna kriza, ki je imela ključen vpliv na dogajanje na finančnih trgih.

Zavarovalnica triglav o poslovnem izidu
Družba Žito je lani ustvarila 1,4 milijona evrov čistega dobička, kar je 69,4 odstoka manj kot leto prej. Na nižji dobiček so vplivali finančni odhodki, ki so bili višji od načrtovani in padec prodaje kruha in pekovskih izdelkov. Foto: MMC RTV SLO
Javor Pivka
Javor Pivka je lani po nerevidiranih podatkih ustvaril pol milijona evrov izgube, medtem ko je imel leta 2007 dobiček v višini 880 tisoč evrov. Foto: MMC RTV SLO

Pivovarski velikan iz Laškega je tako lani po nerevidiranih in nekonsolidiranih podatkih ustvaril 108,46 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 0,1 odstotka manj kot leto prej. Močno je padel predvsem čisti dobiček. Medtem ko je Pivovarna Laško predlani zabeležila 12,15 milijona evrov čistega dobička, je lanski znašal le 1,16 milijona evrov.

Laško lani prodalo manj piva in vode
Laščani so na spletnih straneh borze zapisali, da zastavljenih ciljev niso uresničili, saj so prodali dva odstoka manj piva in ustekleničene vode kot leto prej. "Manjša prodaja je tudi posledica splošnega gospodarskega stanja, ki se kot posledica gospodarske krize odraža v nižjem standardu prebivalstva in posledično v manjši porabi proizvodov," so med drugim prepričani v Laškem.

Pivovarna Laško je imela ob koncu leta 2008 za 370 milijonov evrov finančnih naložb in 269 milijonov evrov finančnih obveznosti.

Istrabenz: Holding slabše, skupina bolje
Izgubo iz poslovanju je prijavila tudi holdinška družba Istrabenz, ki je sicer ustvarila tri milijone evrov prihodka, a je zabeležila 4,8 milijona evrov izgube na tem področju. Istrabenz pojasnjuje, da se je finančni položaj družbe v letu 2008 bistveno spremenil zaradi padanja vrednosti delnic na borzi, največji negativni učinek pa je nastal zaradi padca vrednosti delnic Petrola. Ta je v letu dni (obdobje od konca leta 2007 do konca leta 2008) z 907,58 evra padel na 268,82 evra, kar pomeni 70,4-odstotni padec vrednosti.

Nekoliko bolje pa se lani odrezal Istrabenz kot skupina, ki je ustvarila višji dobiček kot leto prej. Skupina Istrabenz je zabeležila rast prodaje na področju elektrike, plinov in prehrane ter ustvarila 677,4 milijona evrov prihodka, kar je osem odstotkov več kot leta 2007. Dobiček iz poslovanja je višji za 20 odstotkov in znaša 39,9 milijona evrov.

Sava: Padci tečajev na borzi prispevali k slabšemu položaju
Tudi holdinška družba Sava je preteklo leto zaradi poglobljene gospodarske krize končala slabše od pričakovanj. Kljub temu je ustvarila 2,3 milijona evrov dobička, letni bilančni dobiček pa znaša 29,2 milijonona evrov, kar zadostuje za izplačilo dividend.

Slabše poslovanje v Savi pripisujejo tudi padcu tečajev na ljubljanski borzi, saj je to vplivalo na vrednotenje finančnih naložb v Savi. Tako so slabitve finančnih naložb glede na nerevidirane in nekonsolidirane podatke celotni dobiček s 17,2 milijona evrov znižale na le 2,3 milijona evrov.

Sava bo kljub vsemu izpolnila dividendno politko, saj v družbi ugotavljajo, da so kljub gospodarski situaciji likvidni in plačilno sposobni ter imajo ugodno kapitalsko sestavo. "Družba razpolaga z ustreznim kapitalom glede obsega in vrste poslov, ki jih opravlja," so zapisali v Savi.

Zavarovalnica Triglav: Vpliv neurij in finačne krize
Na Zavarovalnici Triglav so dejali, da so lani poslovali uspešno ob "upoštevanju dejstva, da so na poslovni izid pomembno vplivala neurja, ki so večkrat prizadela večji del Slovenije, in finančna kriza, ki je imela ključen vpliv na dogajanje na finančnih trgih".

Zavarovalnica je ustvarila 14,9 milijona evrov dobička po obdavčitvi, medtem ko je ta predlani znašal 43 milijona evrov. Obračunalli so 672,3 milijona evrov čistih prihodkov od zavarovalniških premij, kar je pet odstotkov več kot predlani, za škode pa so obračunali 403,5 milijona evrov čistih odhodkov.

Luka Koper kljub manjšemu dobičku zadovoljna
Manj dobička od načrtovanega so zabeležili tudi v Luki Koper, saj je znesek 13,7 milijona evrov za 45 odstotkov manjši od dobička iz leta 2007. Zmanjšanje pripisujejo padcu vrednosti naložb, saj so se poslovni prihodki sicer zvišali za 10 odstotkov, na 122 milijonov evrov.

Luka Koper pri načrtih naložbenega in razvojnega cikla pričakuje pomoč države, saj meni, da bodo le tako uspešno konkurirali drugim evropskim pristaniščem. Med mogočimi oblikami naj bi bila tudi možnost, da se država odpove dividendam, kar bi sprostilo okoli osem milijonov evrov za naložbe, in delu koncesnin, kar bi prineslo dodatnih 3,5 milijona evrov za naložbe.

Telekom: Naših storitev porabniki ne morejo odložiti v čas brez krize
Z minulim letom pa so zadovoljni v Telekomu, kjer so dejali, da se aktualna gospodarska kriza skupine Telekom Slovenija "zaenkrat v večji meri ni dotaknila". Kot so dejali imajo srečo, da imajo redne prihodke in da ponujajo storitve, ki ji potrošniki ne morejo preložiti za leto dni.

Matična družba skupine Telekom je lani sicer ustvarila za 415,2 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar jeza tri odstoke več kot leto prej. Čisti dobiček je bil večji za 13 odstotkov (slabih 96 milijonov evrov). Skupina Telekom, kamor spadajo tudi hčerinske družbe (Mobitel, kosovski Ipko idr.), je ustvarila 851,7 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je za osem odstotkov več kot leto prej.

Aleksandra K. Kovač
aleksandra.kovac@rtvslo.si

Na poslovni izid so pomembno vplivala neurja, ki so večkrat prizadela večji del Slovenije, in finančna kriza, ki je imela ključen vpliv na dogajanje na finančnih trgih.

Zavarovalnica triglav o poslovnem izidu