Krkine delnice so letos pridobile okrog 50 odstotkov in so najdonosnejše v prvi kotaciji. Potem ko so na začetku junija presegle 75 evrov, pa nimajo več moči za nadaljnjo rast ... Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Krkine delnice so letos pridobile okrog 50 odstotkov in so najdonosnejše v prvi kotaciji. Potem ko so na začetku junija presegle 75 evrov, pa nimajo več moči za nadaljnjo rast ... Foto: MMC RTV SLO/T. O.
Nafta
Cena lahke nafte je bila v četrtek dopoldne pod 70 dolarji. Foto: Reuters

Ljubljanska borza tako še vedno ne najde prave smeri. Med vzroki za melanholijo je na prvem mestu seveda gospodarska kriza, ki je svoj pečat pustila tudi na poslovanju naših blue-čipov v prvem polletju. V prvi kotaciji so se v četrtek podražile le delnice Luke, Gorenja in Intereurope. Lukine delnice so ob le devetih sklenjenih poslih poskočile za skoraj dva odstotka. Več živahnosti je bilo opaziti pri trgovanju s Krko (876 tisoč evrov prometa), Petrolom (170 tisoč) in Telekomom (102). S Petrolom in Krko takšnega prometa ni bilo že en mesec.

Zlato spet popularno
V New Yorku so se delnice v sredo že četrtič zapored pocenile, vlagatelji pa so varno pribežališče poiskali v plemenitih kovinah. Cena zlata se je povzpela prek 980 dolarjev in dosegla trimesečni vrh, medtem ko je delniški indeks Dow Jones (9.280 točk) izgubil tretjino odstotka. Spet so bile največje poraženke bančne delnice. Trg je že precej nervozen pred petkovo objavo podatkov o avgustovskem trgu dela. Nekaj svežih podatkov nakazuje, da utegnejo biti podatki slabši od pričakovanj.

Tečaji najprometnejših delnic:

KRKA -1.07 % 71,07 EUR
PETROL -0.10 % 302,92
TELEKOM -0.99 % 156,84
ZAV. TRIGLAV +1.39 % 21,85
NOVA KBM -0.78 % 11,40
INTEREUROPA +0.33 % 6,11

Evropa v sredo 3. dan zapored navzdol
Evropski borzniki bodo danes "secirali" besede predsednika Evropske centralne banke Jeana-Clauda Tricheta, ki bo verjetno spet posvaril pred pretiranim optimizmom glede gospodarskega okrevanja. Sprememb obrestne ere še nekaj časa ne gre pričakovati, politiko izjemno nizkih obresti pa bodo še lep čas vodili tudi v ZDA. Vodilne evropske borze so v sredo spet drsele, zlasti je bilo unovčevanje dobičkov opazno pri finančnih papirjih. Vseevropski indeks FTSEurofirst 300 je zdaj 47 odstotkov višje kot prej pol leta.

ECB obresti pustil nespremenjene
Četrtkovo jutro je prineslo mešane znake iz Azije. Kitajski trg je porasel za skoraj pet odstotkov, medtem ko je Tokio izgubljal. Indeks Nikkei se je znižal za 0,6 odstotka. Krivdo za negativen dan nosi tudi jen, ki je spet porasel. Za dolar je bilo treba prvič po skoraj dveh mesecih plačati manj kot 92 jenov. Evropske borze so bile dopoldne v rahlem porastu. Za večjo samozavest je poskrbela napoved OECD-ja, da bi bilo okrevanje lahko bilo celo močnejše od pričakovanj. Po rednem zasedanju Evropske centralne banke so obresti po pričakovanju ostale rekordno nizko, pri enem odstotku. Na Wall Streetu se je predzadnji dan tedna začel negotovo. Ob 17. uri je bil Dow Jones (9.300 točk) za petino odstotka v plusu.