Kaj bo z Vegradom? Foto: MMC RTV SLO
Kaj bo z Vegradom? Foto: MMC RTV SLO

Na omenjenem resorju so za časopis Dnevnik potrdili, da je Vegrad nanje že naslovil vlogo za dodelitev državne pomoči, in dodali, da jo bo moralo podjetje zdaj dopolniti. Šele nato bodo predstavniki ministrstva presodili, ali velenjsko podjetje izpolnjuje pogoje za dodelitev državne pomoči. Lahovnik se je sicer že izrekel proti državnemu reševanju Vegrada in proti subvencijam: "Če bi uvedli kakršne koli subvencije, bi to pomenilo le vpihovanje dodatnega zraka v že dolgo ćasa napihnjen nepremičninski balon."

O nezaupnici upravi še ni bilo govora
Po Dnevnikovih informacijah naj bi Vegrad, ki ga vodi Hilda Tovšak, državo zaprosil za poroštvo pri najemu posojila, ki bi družbi omogočil nadaljnje delo in izplačevanje plač. Višina zaprošenega poroštva za zdaj ni znana, nanašala pa naj bi se na Vegradove nepremičnine in zavarovanja.

Prvi nadzornik družbe Klemen Boštjančič je v torek razkril, da načrt prestrukturiranja podjetja predvideva tudi določeno kadrovsko prestrukturiranje. O nezaupnici upravi kljub temu ni bilo govora, je dodal. Predstavil je tudi prve nerevidirane rezultate o poslovanju Vegrada v letu 2009. Lani je posloval z minimalnim dobičkom, ustvaril pa je 162 milijonov evrov prihodkov. To je skoraj 60 milijonov evrov manj od zneska, ki ga je krovno podjetje Vegrada pridelalo leta 2008, pri čemer velja opozoriti, da je vsota lanskih prihodkov celo za osem milijonov evrov manjša od višine kratkoročnih obveznosti podjetja do bank in dobaviteljev.

Skupina Vegrad lani imela že za 700 milijonov evrov obveznosti
Kot je znano, je imel Vegrad še v torek blokiranih vseh deset transakcijskih računov. Skupina Vegrad je imela že konec leta 2008 več kot 350 milijonov evrov obveznosti, ta znesek pa naj bi junija lani skupaj z naložbo v Hotel Kempinski v Savudriji že presegel 700 milijonov evrov.