Lani je bilo po slovenskih cestah prepeljanega za desetino več tovora kot leto prej. Foto: Reuters
Lani je bilo po slovenskih cestah prepeljanega za desetino več tovora kot leto prej. Foto: Reuters

Od vsega blaga ga je bilo več kot polovico, 57,9 milijona ton, prepeljanega v notranjem prevozu, preostalih 41,1 milijona ton pa v mednarodnem, kažejo podatki statističnega urada RS (Surs).

Podatki tonskih kilometrov kažejo, da je bilo v notranjem prevozu opravljenih 2,5 milijarde tonskih kilometrov oz. osem odstotkov več kot v predhodnem letu, v mednarodnem prevozu pa 22,5 milijarde tonskih kilometrov oz. deset odstotkov več.

Notranji in mednarodni prevoz ohranjata enako razmerje prepeljanega blaga in opravljenih tonskih kilometrov kot v letu prej. V notranjem prevozu je bilo prepeljanega 58 odstotkov vsega blaga, a opravljenih le deset odstotkov vseh tonskih kilometrov. V mednarodnem prevozu pa je bilo prepeljanega 41 odstotkov vsega blaga in opravljenih 90 odstotkov vseh tonskih kilometrov.

Mednarodni prevoz

Podrobnejša delitev mednarodnega prevoza kaže, da je bilo iz Slovenije v tujino prepeljanega 13 odstotkov vsega blaga, v nasprotni smeri deset odstotkov, med dvema tujima državama 14 odstotkov, v kabotaži, to je notranji prevoz v tuji državi, pa pet odstotkov. V primerjavi z letom prej sta se malenkost povečala prevoz po tujini in kabotaža.

Podatki o opravljenih tonskih kilometrih v mednarodnem prevozu medtem kažejo povsem drugačne deleže kot pri prepeljanem blagu, saj so razdalje v mednarodnem prevozu bistveno daljše. Tako je bilo iz Slovenije v tujino opravljenih 24 odstotkov vseh tonskih kilometrov, v nasprotni smeri 19 odstotkov, v prevozu blaga med dvema tujima državama 42 odstotkov, v kabotaži pa šest odstotkov vseh tonskih kilometrov.

V mednarodnem prevozu je bilo največ blaga prepeljanega med Slovenijo in sosedama Italijo ter Avstrijo, še kažejo podatki statističnega urada.