Višje trošarine naj ne bi vplivale na porabo piva, menijo na finančnem ministrstvu, kar so v Pivovarni Laško označili kot neresne in nestrokovne izjave. Foto: EPA
Višje trošarine naj ne bi vplivale na porabo piva, menijo na finančnem ministrstvu, kar so v Pivovarni Laško označili kot neresne in nestrokovne izjave. Foto: EPA
Pivovarna Laško
Trošarine se niso spremenile od leta 2002, opozarja vlada in dodaja, da je dvig usklajen z inflacijo. Foto: MMC RTV SLO

Tako ravnanje med svetovno gospodarsko krizo nedopustno in nerazumljivo obremenjuje gospodarske subjekte, menijo Laščani, ki so finančnemu ministru Francu Križaniču že poslali protestno pismo.

Laško: Po trošarinah smo peti v EU-ju
V Pivovarni Laško so izjave finančnega ministrstva, da se dvig trošarin pri porabi piva ne bo poznal, označili za neresne in nestrokovne. Zanikali so tudi trditev, da Slovenija po višini trošarin za pivo ne dosega povprečja EU-ja, saj naj bi med članicami zasedali peto mesto.

Trošarina za pivo s 4,9-odstotno stopnjo alkohola v Sloveniji znaša 33,61 evra za hektoliter, v državah EU-ja, ki v primerjavi s Slovenijo po višini trošarine manj bremenijo vina, pa v povprečju 16,10 evra za hektoliter. Tako so v Laškem prepričani, da bi slovenski pivovarji zaradi 30-odstotnega dviga trošarin (na 43,69 evra za hektoliter) le še bolj odstopali od drugih držav v EU-ju.

To bi pomenilo, da bi v Sloveniji plačevali petkrat višjo trošarino na pivo kot v Nemčiji, skoraj 3,5-krat višjo kot v Franciji, dvakrat višjo kot v Avstriji in na Madžarskem in 1,5-krat višjo kot v Italiji, so izračunali v Laškem.

Nenadno zvišanje trošarin bi po mnenju Pivovarne Laško tako še dodatno prizadelo konkurenčnost pivovarske panoge.

Vlada: Trošarine niso bile višje od leta 2002
Trošarine naj bi se dvignile za pivo, vmesne pijače in etilni alkohol, vlada pa jih je nazadnje zvišala januarja leta 2002.

V obrazložitvi predloga sklepa je vlada zapisala, da je inflacija v obdobju med januarjem 2002 (zadnji dvig trošarin na alkohol) in januarjem 2009 znašala 31,1 odstotka, zato "ob izpolnjevanju pogojev iz 66. člena zakona predlagamo povečanje zneskov trošarine sorazmerno inflaciji, tako da trošarina znaša: za pivo 9,00 evrov, za vmesne pijače 82,00 evrov in za etilni alkohol 911,00 evrov."

Po vladnih izračunih naj bi imela predlagana sprememba dodaten finančni učinek za proračun v višini 20 milijonov evrov na letni ravni oziroma 1,67 milijona evrov na mesečni ravni. Zvišanje trošarin in posledično drobnoprodajnih cen alkohola bo vzrok za 0,16-odstotno inflacijo, so še zapisali na vladi.

A. K. K.