Bančne delnice se zadnje dni večinoma cenijo. Citigroupove so v ponedeljek padle zaradi novice, da jih bo v indeksu Dow Jones zamenjalo zavarovalniško podjetje Travelers Companies, ki je bilo, ironično, nekoč del bančne skupine Citigroup. Foto: EPA
Bančne delnice se zadnje dni večinoma cenijo. Citigroupove so v ponedeljek padle zaradi novice, da jih bo v indeksu Dow Jones zamenjalo zavarovalniško podjetje Travelers Companies, ki je bilo, ironično, nekoč del bančne skupine Citigroup. Foto: EPA
Borza
Za ljubitelje tehnične analize: newyorški indeks S&P 500 je prvič po decembru 2007 končal nad 200-dnevnim drsečim povprečjem, kar bi lahko bil znak, da rast še ni končana. Foto: EPA

Geithner je med prvim kitajskim obiskom v vlogi finančnega ministra poskušal Azijce prepričati, naj ne skrbijo za premoženje, ki ga imajo naloženega v ameriških obveznicah. Kitajci so bili marca s 768 milijardami dolarjev največji lastniki ameriškega dolga in zdaj skeptično opazujejo, kako naj bi proračunski primanjkljaj dosegel 12 odstotkov BDP-ja (štirikratna vrednost kitajskega primanjkljaja), kar bo najverjetneje povzročilo padanje dolarja in prizadelo trg obveznic.

Tečaji delnic na Lj. borzi:
KRKA TELEKOM +2,84 % 175,90
SAVA RE -1,89 % 14,01
MERCATOR +5,07 % 171,00
NOVA KBM +0,47 % 10,78
GORENJE +3,13 % 10,87
INTEREUROPA -1,40 % 7,02
ZAV. TRIGLAV +0,27 % 18,73

Tujcev apetit po ameriškem dolgu še ni minil
Očitno Geithnerjevo prepričevanje o varnosti naložbi in o želji Washingtona po močnem dolarju ni bil najbolj prepričljivo, kako si sicer razlagati posmeh študentov na pekinški univerzi? Prejšnji teden je sicer ameriška centralna banka izvedla uspešno dražbo za petletne obveznice, kar dokazuje, da tujcev apetit po financiranju ameriškega primanjkljaja še ni minil. Številni se vseeno sprašujejo: kako dolgo še? Res pa je, da bi Kitajci z razprodajo obveznic sebi naredili najslabšo uslugo.

Močan porast delnic za uvod v junij
Na delniških trgih medtem optimizem ne pojenja. Junij je za uvod ponudil visoko rast. Najprej je Kitajska sporočila spodbudne podatke o majski proizvodni dejavnosti, nato še Evropa in ZDA. Skupni imenovalec je, da so najhujši časi mimo, čeprav razlogov za evforijo ni, saj so zahodna gospodarstva še vedno daleč od ekspanzije. Dow Jones (8.721 točk) se je v ponedeljek povzpel za 2,6 odstotka in izbrisal skoraj vse letošnje izgube.

Nafta nad 68 dolarji
Po rasti sta bila v ospredju Boeing in Alcoa, ki sta pridobila dobrih šest odstotkov. Delnice Exxon Mobila so se podražile za 3,5 odstotka, potem ko je lahka nafta dan končala pri 68,58 dolarja. V primerjavi z letošnjim 9. marcem so se delnice na newyorški borzi, merjeno s širšim indeksom S&P 500, v povprečju podražile že za skoraj 40 odstotkov. Podobno je v Evropi, ki je zdaj najvišje v zadnjih petih mesecih. Torek je bil v Aziji še pozitiven, v Evropi pa je bilo opazno unovčevanje dobičkov.

Po rasti izstopal Mercator
Slovenski borzni indeks (4,188 točk) se je zvišal za 1,8 odstotka in dosegel najvišjo letošnjo vrednost. Promet se je okrepil, spet pa so bile daleč spredaj Krkine delnice. Ob milijonu in pol evrov prometa se je njihov enotni tečaj zvišal za 1,44 odstotka. Cena je zrasla do 71,4 evra. Mercator, kjer se za delež, ki je v lasti Infond holdinga, poteguje Unicredit banka, je poskočil za pet odstotkov, do 172,10 evra. Telekom je bilo mogoče prodati tudi pri 176,5 evra. Kdor bo vključno s 1. julijem lastnik teh delnic, bo upravičen do šestih evrov dividende. Gorenje je dražje za tri odstotke, Petrol za dva.

T. O.