Žiga Debeljak je do lanskega decembra na mesec zaslužil skoraj sedem tisoč evrov in pol, zdaj pet odstotkov manj. Foto: MMC RTV SLO
Žiga Debeljak je do lanskega decembra na mesec zaslužil skoraj sedem tisoč evrov in pol, zdaj pet odstotkov manj. Foto: MMC RTV SLO
Mercator: Brez obravnave odpravnin

Točko so z dnevnega reda umaknili po predlogu uprave, saj zdaj naj ne bi bil primeren čas za razpravo o tem aneksu k pogodbi. Kot je dejal predsednik uprave Žiga Debeljak, so takšni postopki v poslovnem svetu nekaj običajnega, a so vseeno ocenili, da bi bilo vztrajanje pri predlogu v sedanjih pogojih neprimerno.

Naj spomnimo, da je bil predlog uprave, da bi svojim članom in predsedniku ob razrešitvi izplačali dvakrat višjo odpravnino, in sicer v višini 24-kratnika zadnje izplačane mesečne bruto plače. Predlog je predvideval še šest plač nadomestila in nagrado za vodenje.

Za lažjo predstavo je potrebno zapisati, da je predsednik uprave do decembra na mesec zaslužil 7.425 evra, člani uprave nekaj nad 6.000 evrov, od januarja pa je plača pet odstotkov nižja.

Zaposleni ogorčeni
Je pa predlog zelo ujezil zaposlene, saj se jim zdi, da je nemoralen in nehigieničen, sploh potem, ko je uprava sprejela ukrepe racionalizacije poslovanja z zniževanjem stroškov na vseh ravneh. Tukaj so najbolj na udaru plače zaposlenih.

Višji stroški financiranja
Sicer je pa skupina Mercator lani ustvarila 2,7 milijarde čistih prihodkov, to je slabih 11 odstotkov več kot leto poprej, a se je čisti dobiček kljub temu znižal. Če je bil leta 2007 35,4 milijona evrov, je lani znašal 32,1. Po Debeljakovih besedah gre vzrok za nižji dobiček iskati v višjih stroških financiranja. Po potrditvi letnega poročila so sicer rezulate za leto 2008 in delo uprave ocenili kot supešno.

Na seji so predlagali tudi bruto vrednost dividende, ta znaša 4,50 evra, Debeljak in predsednik nadzornega sveta Robert Šega pa sta družbi KPMG poslovno svetovanje podelili mandat za prodajo 48-odstotnega deleža družba. Družba je predlagana tudi za revizorja za letošnje leto.

S. Z.

Mercator: Brez obravnave odpravnin