Džang se je sestal tako s predsednikom države Pahorjem kot s premierjem Cerarjem. Foto: BoBo
Džang se je sestal tako s predsednikom države Pahorjem kot s premierjem Cerarjem. Foto: BoBo
Kitajska, Slovenija
To je najvišji obisk predstavnika Kitajske v Sloveniji doslej. Džang je v vladi zadolžen za finance, gospodarski razvoj, naravne vire, okolje in stanovanjsko problematiko. Vodi tudi komisijo za varno hrano in več velikih vladnih projektov, med drugim jez Treh sotesk, izgradnjo vodnih kanalov med severom in jugom države ter pobudo En pas, ena pot. Je član stalnega komiteja politbiroja kitajske komunistične partije, v katerem sedi sedem najvišjih partijskih funkcionarjev. Foto: BoBo

Džang je prišel na povabilo predsednika slovenske vlade Mira Cerarja, sestal pa se je tudi s predsednikom države Borutom Pahorjem. Obisk prvega izmed štirih podpredsednikov kitajske vlade sovpada s 25. obletnico vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama.

Kot je za Radio Slovenija poročala Špela Novak, na zahtevo kitajske strani izjav po srečanjih ne bo. Glavna tema pogovorov naj bi bila krepitev gospodarskega sodelovanja tako na področju blagovne menjave kot investicij.

Blagovna menjava je lani prvič presegla milijardo evrov, pri čemer Slovenija trikrat več uvozi kot izvozi. Kitajska je najpomembnejši trgovinski partner Slovenije v Aziji. Stopnja rasti blagovne menjave je nadpovprečna, Kitajska pa se po rasti lanskega obsega menjave uvršča na tretje mesto med vsemi državami. Sploh vzpodbudna je rast slovenskega izvoza, ki je znašala kar 83,5 odstotka, na 271 milijonov evrov.

Pogovarjali naj bi se tudi o naložbah v infrastrukturi. Od konca lanskega leta je v kitajskih rokah letališče Maribor. O drugem tiru pa naj danes ne bi bilo govorili.

Pahor in Džang sta se strinjala, da so priložnosti predvsem na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij, avtomobilske industrije, turizma, energetike, okolja, kmetijstva in turizma. Pahor je kot pomembno poudaril tudi kulturno sodelovanje med državama.

Cerarja veseli sodelovanje na področju visokih tehnologij
Džang se je srečal tudi s premierjem Cerarjem, s katerim sta se, kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, strinjala, da imata državi dobro razvite odnose na dvostranski in multilateralni ravni, zelo se krepi tudi sodelovanje na gospodarskem področju.

Cerar je izpostavil, da je na Kitajskem največ priložnosti za visoko specializirana podjetja iz nišnih panog, najbolj na področju informacijskih tehnologij, avtomobilskih komponent, novih materialov ter alternativnih virov energije.

Nezanemarljiva je tudi menjava med državama na področju storitev, tu k rasti največ pripomorejo informacijske storitve in turizem. V lanskem letu je v Slovenijo prišlo slabih 45.000 kitajskih turistov, kar je 19,4 odstotka kot leto prej.

Cerar je dejal, da ga veseli večje število skupnih projektov na področju visokih tehnologij in proizvodov najvišje dodane vrednosti. Po njegovih besedah ti projekti predstavljajo dober način sodelovanja slovenskega znanja in nišnih tehnologij s kitajskim kapitalom ter skupnim prodorom na kitajski in evropski trg.

V Evropo prek pobude 16 plus 1
Kitajska si pot v Evropo utira tudi prek pobude 16 plus 1, v kateri poleg nje sodeluje 16 držav srednje in vzhodne Evrope, njen namen pa je krepitev sodelovanja na področju investicij, prometa, financ, znanosti, izobraževanja in kulture. Slovenija bo letos gostila konferenco kmetijskih ministrov sodelujočih držav. Med živili, ki jih Slovenija izvaža na Kitajsko, je najpomembnejše vino.

Cerar meni, da je iniciativa 16 plus 1 zelo koristna pobuda za iskanje novih priložnosti na gospodarskem in drugih področjih, v okviru te pobude pa da je Slovenija zelo aktivna tudi na področju kmetijstva in gozdarstva. Tako je Slovenija prevzela aktivno vlogo pri koordinacijskem mehanizmu za sodelovanje na področju gozdarstva.

Džang bo v okviru evropske turneje poleg Slovenije obiskal še Estonijo in Albanijo, odpotoval pa bo tudi v Kazahstan. Že v četrtek se je v Moskvi srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.