Deset milijard dolarjev pomoči je Dubaju poslal sosednji Abu Dabi. Denar bo Dubaj porabil za odplačilo dolgov, ki si jih je nabral v slabem letu. Foto: EPA
Deset milijard dolarjev pomoči je Dubaju poslal sosednji Abu Dabi. Denar bo Dubaj porabil za odplačilo dolgov, ki si jih je nabral v slabem letu. Foto: EPA
Stanovanje
V tretjem četrtletju so v agenciji Knight Fran zaznali rast v skoraj 70 odstotkih držav. Foto: EPA

Glede na svetovne indekse cen stanovanj je imel po podatkih britanske nepremičninske agencije Knight Frank v zadnji četrtini leta, glede na prvo tretjino, najvišjo rast Izrael (+13,70 %), sledili sta Avstrija (+9,7 %) in Malta (+9,7 %). Najnižje, na 42. mesto lestvice, so se uvrstili Dubaj (-47,00 %), Estonija (-35,8 %) in Litva (-34,2 %).

2009 so rast zaznali v 70 odstotkih držav glede na drugo četrtletje, ko so rast zaznali le v 50 odstotkih držav.

Evropske države, ki se po nepremičninskem zlomu še vedno niso postavile na noge, so Španija (-8,00 %), Danska (-10,80 %) in Irska (-13, 10 %). V Veliki Britaniji se, ne glede na začetni padec cen, zdaj te počasi dvigujejo (-3,10 %).

"Med državami, ki so zaznale rast indeksa cen, je Avstralija (+ 6,20 %), ki je kreditni krč ni preveč prizadel. Rast zaznava tudi veliko azijskih gospodarstev. V Hongkongu so v zadnjem četrtletju imeli 5,6-odstotno rast, skoraj dvoodstotno rast so imeli na Kitajskem. Čeprav za tretje četrtletje nimamo številk za Indijo, se cene tam dvigujejo vse od drugega četrtletja naprej."

Kljub temu pa na Knight Franu opozarjajo, da je v skoraj 60 odstotkih držav indeks cen stanovanj še vedno nižji, kot je bil pred enim letom.

Slovenija se je na lestvici uvrstila na 28. mesto (-6,20 %) pred Hrvaško (-8,00 %), Rusijo (-9, 10 %) in ZDA (-9,40%).