Z nagradami za najboljše tuje investitorje želi vlada ovrednotiti izjemne prispevke tujih investitorjev v slovenskem poslovnem okolju. "Tuji investitorji so ključni gradniki tako pri ustvarjanju novih delovnih mest in dodane vrednosti kot pri raziskavah in razvoju, novih tehnologijah ter regijskih oziroma mednarodnih širitvah," je ob tem dejal v. d. direktorja SPIRIT Slovenija Tomaž Kostanjevec.
Priznanja javna agencija podeljuje najuspešnejšim podjetjem s tujim kapitalom, ki širijo svoje poslovanje in število zaposlenih v Sloveniji ter spodbujajo ustvarjalne, inovativne in pametne rešitve. "Nagrade izkazujejo čast tako tujim lastnikom, slovenskim zaposlenim kot njihovim dobaviteljem in kupcem, ki so temeljni gradniki njihovega uspeha," je dodal Kostanjevec.
"S proaktivnim in dinamičnim pristopom nam je lani uspelo povečati pritok tujih neposrednih investicij na dobrih 16 milijard evrov, kar trenutno predstavlja 33 odstotkov našega BDP-ja," je pomen tujih investitorjev za slovensko gospodarstvo orisal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Poudaril je, da ima Slovenija na področju privabljanja tujih investitorjev jasno vizijo, saj si k nam prizadevamo privabiti družbeno odgovorna in trajnostno naravnana tuja podjetja z investicijskimi projekti z višjo dodano vrednostjo. Ob tem je spomnil na izjemen slovenski inovacijski potencial ter napovedal nov koncept in Program razvoja inovacijske dejavnosti, ki ga bo ministrstvo pripravilo skupaj s SPIRIT Slovenija.
Med nagrajenci eden največjih zaposlovalcev v tuji lasti
Rdeča nit letošnjega dogodka so bile inovacije in pomen kulture inoviranja za razvoj podjetja. Inovacije so že od nekdaj v središču slovenskega gospodarskega življenja kot ključna sestavina konkurenčne prednosti države, so zapisali na SPIRIT-u.
Strokovna komisija, ki je že petnajsto leto zapored izbirala prejemnike nagrad FDI Award Slovenia, je letos v ožji izbor vključila podjetja z vsaj desetimi zaposlenimi in vsaj desetodstotnim tujim lastništvom v preteklem letu. Ob tem je bil pogoj tudi poslovanje z dobičkom, nad slovenskim povprečjem pa je morala biti tudi dodana vrednost na zaposlenega.
Prejemnik nagrade v kategoriji pomemben zaposlovalec je podjetje Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane. Podjetje s 465 zaposlenimi ima dolgo zgodovino, ustanovljeno je bilo leta 1908 kot podružnica češke tovarne, nato pa je bila nekaj let v lasti podjetja Franck iz Zagreba. V letu 2005 se je združilo s podjetjem Droga iz Portoroža in leta 2010 postalo del hrvaške skupine Atlantic Grupa, ki je eno vodilnih z živilskimi izdelki in pijačami v regiji. S tem je slovensko podjetje pridobilo lastnika, ki vlaga v razvoj in širitev blagovnih znamk, kot so Barcaffè, Argeta, Cockta, Donat Mg in druge blagovne znamke, ki so tudi v mednarodni trgovini pomemben element spodbujanja izvoza. Dodana vrednost na zaposlenega v podjetju je v letu presegala 93 tisoč evrov.
Dvigovanju standardov "zelene kemije"
V kategoriji "zeleno" je nagrado prejelo podjetje Belinka Perkemija iz Ljubljane. Podjetje z več kot 70-letno zgodovino je bilo že pred skoraj pol stoletja eno prvih podjetij v tuji lasti. Podjetje je nagrado prejelo za usmeritev v ohranjanje narave in čistega okolja v tradicionalni kemični industriji. Z zelenimi ukrepi pri svojem delovanju in dvigovanju standardov "zelene kemije" v Sloveniji si prizadeva za zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Inovacije na zrelem trgu gradbene kemije
Kot najbolj ustvarjalno je bilo nagrajeno podjetje TKK iz Srpenice, ki je od leta 2014 v 100-odstotni lasti belgijskega Soudala. "Podjetje z več kot 70-letno zgodovino se je na podlagi lastnega znanja postopoma razvilo v enega vodilnih proizvajalcev gradbenih materialov v segmentu dodatkov za beton in sanacijskih materialov ter tesnilnih mas v Evropi, v segmentu poliuretanske montažne pene pa tudi globalno," so zapisali na SPIRIT-u. Nagrado so prejeli za ustvarjalno preobrazbo podjetja v sodobno podjetje, ki izpolnjuje pričakovanja lastnikov, obenem pa skrbi tudi za okolje, iz katerega izhaja.
Na vrh panoge s pomočjo visoko izobraženega in učinkovitega kadra
Prejemnik nagrade v kategoriji "pametno" je podjetje iSystem Labs iz Trzina, ki je del mednarodne skupine iSYSTEM. V njej slovensko podjetje skrbi za razvoj, proizvodnjo, tehnično podporo ter podporo marketingu. Podjetje se že 27 let osredotoča na razvoj in proizvodnjo razvojnih ter testnih orodij za mikroprocesorje in mikrokrmilnike, ki se tržijo pod blagovno znamko iSYSTEM. Nagrado so prejeli, saj so v svetovni vrh v svoji panogi prišli predvsem po zaslugi visoko izobraženih, talentiranih in učinkovitih zaposlenih, ki delajo v razvoju in proizvodnji ter strankam nudijo izvirne rešitve in tehnično podporo.
Nagrade FDI Award Slovenia, ki jih SPIRIT Slovenija podeljuje že od leta 2006, sicer dopolnjujejo širšo slovensko strategijo za privabljanje tujih neposrednih investicij, ki spada med prioritetna področja tako Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo kot celotne vlade Republike Slovenije. Lani so priznanja prejela podjetja Iskraemeco v kategoriji veliko podjetje, Systemair v kategoriji dolgoročna prisotnost v regiji ter Swarco Lea v kategoriji pameten razvoj izdelkov in storitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje