V Sloveniji so v preteklih letih kmetijska zavarovanja izvajale štiri zavarovalnice - poleg Zavarovalnice Maribor in Zavarovalnice Triglav, ki pokrivata več kot 90 odstotkov vseh kmetijskih zavarovanj, še Adriatic Slovenica in Tilia.
"Vendar se je Zavarovalnica Maribor odločila, da zelo selektivno zavaruje kmetijsko proizvodnjo, v Triglavu pa podaljšujejo zavarovanja le zavarovancem iz prejšnjih let," je na današnji novinarski konferenci v Biljah pri Novi Gorici povedal predsednik Kmetijske-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Ciril Smrkolj.
Zavarovalnice dvignile odbitne franšize tudi do 30 odstotkov
To pomeni, da bi lahko več kmetov ostalo pred zaprtimi vrati zavarovalnic. Poleg tega so zavarovalnice dvignile odbitne franšize s 15 na 20 ali celo 30 odstotkov premije, uvedli pa so tudi petdnevni moratorij na veljavnost zavarovalne police po sklenitvi zavarovanja, je dodal Smrkolj.
Najbolj so zavarovana hmeljišča
V Sloveniji je bilo lani proti različnim naravnim nesrečam zavarovanih 34 odstotkov vseh kmetijskih površin. Najbolj, 94-odstotno, so bila zavarovana hmeljišča, površine s kmetijskimi rastlinami so bile zavarovane 58-odstotno, žito 46-odstotno, sadovnjaki 43-odstotno in vinogradi 40-odstotno. Najmanjši delež zavarovanih površin je bil tisti z zasajenimi krmnimi rastlinami (2,6 odstotka) in vrtninami (4,6 odstotka).
"Javni poziv kmetijsko-gozdarske zbornice slovenski vladi, ministrstvom in tudi zavarovalnicam je, da sedemo skupaj in da postavimo ustrezen in primerljiv sistem zavarovanj v kmetijstvu, kot je v sosednjih državah," je dejal Smrkolj.
Po Smrkoljevih besedah so se z združenjem zavarovalnic in predstavniki vlade že sestali, vendar ni ustrezne iniciative s strani vlade, da se to področje uredi. "Tako se lahko pojavi pravo nasprotje z zakonom o naravnih nesrečah, ki pravi, da je država dolžna povrniti škodo po naravnih nesrečah v primerih, ko ni možnosti zavarovanja. In taka odklonitev zavarovalnic je po naših ocenah torej nezmožnost zavarovanja kmetijskih površin," je še povedal Smrkolj.
Država zagotavlja 50-odstotni delež sofinanciranja zavarovanj
Država je lani zagotavljala 50-odstotni delež sofinanciranja zavarovalnih premij. V letošnjem letu bo država zagotavljala enak delež kot lani, v ta namen je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že rezerviralo 12,34 milijona evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje