Po napovedih nemškega gospodarskega inštituta bo izvoz v največjem evropskem gospodarstvu padel za 6 odstotkov in za 10 odstotkov se bodo zmanjšale tudi investicije. Razmere naj bi se umirile leta 2010, a vseeno poznavalci pričakujejo, da so bo takrat nemško gospodarstvo skrčilo še za 2 odstotka.
Da bi čim bolje krmarila v nemirnih vodah med svetovno gospodarsko krizo, je nemška kanclerka Angela Merkel sklicala t. i. konjukturni vrh in nanj povabila okoli 30 udeležencev - od ministrov, gospodarstvenikov, bankirjev in vodilnih sindikalistov.
Tokratni vrh je le začetek razprave, ki se bo nadaljevala še po novem letu, glavna točka pogovorov pa bodo predvsem ukrepi za ohranjanje delovnih mest. Merklova je izrazila prepričanje, da bo Nemčija kos temu problemu, poroča dopisnik RTV-ja iz Berlina Boštjan Anžin.
Banke nezaupljive druga do druge
Velik del pogovorov bo namenjen tudi bankam in njihovi omahljivosti pri kreditiranju podjetij in posameznikov. Če bi se med bankami znova vzpostavilo zaupanje, ki bi pripeljalo do medsebojnega posojanja denarja, bi to vsekakor pomenilo dobro spodbudo za upehano gospodarstvo, a banke so še vedno nezaupljive do razmer na trgu in tako raje sredstva nalagajo pri Evropski centralni banki.
Nemški poslanci so v začetku decembra potrdili vladni sveženj ukrepev v vrednosti 32 milijard evrov, za katerega Berlin upa, da bo prinesel tako potrebno spodbudo gospodarstvu, a po mnenju drugih evropskih držav je to še vedno premalo za spodbuditev gospodarske rasti.
Evropski voditelji so Merklovo pozvali naj naredi še več za oživitev največjega gospodarstva na celini in nekateri nemški gospodarstveniki že razmišljajo o novi večdesetmilijardni pomoči, vendar je Merklova v zvezi s tem napovedala, da od 5. januarja ne bo sprejemala novih odločitev, evropske kolege pa je v soboto skušala pomiriti z zagotovili, da se Nemčija zaveda svoje odgovornosti.
Krugman: Berlin zapravlja dragocen čas
Da se Merklova zaveda resnosti gospodarske krize, pa ni prepričan letošnji Nobelov nagrajenec za ekonomijo Paul Krugman, ki je v pogovoru za nemški tednik Der Spiegel dejal, da kanclerka in njen finančni minister Peer Steinbrück na svet še vedno gledata kot pred dvema letoma, ko sta bili največji gospodarski grožnji inflacija in primanjkljaj.
Po mnenju Krugmana Merklova in Steinbück zapravljata dragocen čas za Nemčijo in Evropo, ob tem pa je spomnil, da je v največji svetovni izvoznici kar vsako tretje delovno mesto odvisno od zunanje trgovine.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje