Foto: BoBo
Foto: BoBo

Kot ocenjujejo na gospodarsko interesnem združenju za distribucijo električne energije, povzročena škoda na infrastrukturi vseh petih elektropodjetij znaša najmanj tri milijone evrov. Pristojni so ob julijskih neurjih ponovili pozive, da slovensko električno omrežje potrebuje modernizacijo oziroma sistemski vir za njeno financiranje.

Prav na vseh petih območij elektrodistribucijskih podjetij so se ob neurjih soočili s škodo. Najpogosteje so drevesa, ki jih je podiral veter, potrgala električne žice, je povedal predsednik Gospodarsko interesnega združenja za distribucijo električne energije Uroš Blažica.

"Škodo sicer še ocenjujemo. Gre predvsem za poškodbe, ki so nastajale na daljnovodih ter transformatorskih postajah. Ocenjujemo pa, da je škode tam nekaj čez tri, mogoče tudi kaj več milijonov evrov. Govorim za vseh pet distribucijskih podjetij," je ocenil.

Nastalo škodo bodo pokrili iz tekočega poslovanja in zavarovanj, pojasnjuje Blažica, a pogled imajo zazrt v prihodnost. Ekstremno vreme in zeleni prehod narekujeta iskanje novega sistemskega vira za modernizacijo električnega omrežja.

"Omrežje je, čeprav pospešeno vlagamo v njega, potrebno temeljite osvežitve. Tako z vidika zagotavljanja kapacitet, zdaj ob zelenem prehodu, ko se priklapljajo novi viri, pa tudi z vidika povečanja robustnosti. Očitno je narava pokazala zobe in bo treba tudi posledično omrežje jačati," poudarja Blažica.

Modernizacija je sicer v desetletnem razvojnem načrtu predvidena. Na vprašanje, kaj to pomeni v denarju, Blažica odgovarja: "Za posodobitve, ojačitve in nadgradnje omrežja je v desetih letih potrebnih med tri do štiri milijarde sredstev."

Gre za znesek, ki je sicer predviden v nacionalnem podnebno-energetskem načrtu. S pokritjem stroška posodobitve omrežja pa je povezana tudi nova metodologija obračunavanja omrežnin, ki začne veljati prihodnje leto.