Cene so bile julija na letni ravni nižje za 0,4-odstotka, na mesečni ravni pa 0,8 odstotka, ugotavlja državni statistični urad (Surs). Cene blaga so bile tako v primerjavi z julijem 2014 v povprečju nižje za 0,8 odstotka. Trajno blago se je pocenilo za 1,6 odstotka, blago dnevne porabe pa za odstotek. Poltrajno blago se je podražilo za odstotek, prav tako so se podražile tudi storitve, in sicer za 0,4 odstotka.
Povprečno višje cene kot pred letom dni so bile pri komunikacijah (za 1,7 odstotka), pri hrani in brezalkoholnih pijačah (za 1,4 odstotka), pri raznovrstnem blagu in storitvah (za 1,3 odstotka), zdravju (za 1,2 odstotka), alkoholnih pijačah in tobaku (za 1,1 odstotka) in izobraževanju (za 0,8 odstotka). Padec cen pa so državni statistiki zaznali pri prevozu (za 4,5 odstotka) ter pri stanovanjih (za 1,9 odstotka) in stanovanjski opremi (za 0,4 odstotka).
K deflaciji na letni ravni so najbolj prispevale nižje cene naftnih derivatov. Tekoča goriva so se pocenila za 16,0 odstotkov, pogonska pa za 9,7 odstotka. Na letni ravni se je opazneje pocenil tudi letalski potniški prevoz, in sicer za 10,6 odstotka.
Najvišja inflacija na Malti
Letna stopnja inflacije v državah članicah evrskega območja, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila junija 2015 v povprečju 0,2-odstotna (v maju 2015 0,3-odstotna), v državah članicah EU-ja pa je bila 0,1-odstotna (maja 2015 0,3-odstotna). Najnižja je bila na Cipru (-2,1-odstotna), najvišja pa na Malti (1,1-odstotna). V Sloveniji je bila –0,9-odstotna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje