Državni statistični urad je sporočil tudi, da je bila rast cen na letni ravni novembra 1,4-odstotna, povprečna 12-mesečna rast pa se je nekoliko znižala in je zdaj 1,8-odstotna. Zvišale so se zlasti cene obleke in obutve ter sadja in zelenjave, znižale pa so se cene počitnic v paketu in osebnih avtomobilov.
Umar: Domače povpraševanje še ni dobilo zagona
V Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar) ugotavljajo, da inflacija ustreza njihovi napovedi. Sicer pa pravijo: "Ob umiritvi gospodarske rasti v najpomembnejših partnericah EU-ja se je upočasnila rast slovenskega izvoza, ki pa ostaja ključni dejavnik gospodarske rasti." Po Umarjevi oceni domače povpraševanje še ni dobilo zagona in preprečuje hitrejše okrevanje slovenskega gospodarstva.
BDP višji zaradi izvoza
Tudi BDP se je v tretjem letošnjem četrtletju v primerjavi z drugim četrtletjem zvišal za 0,3 odstotka. V letni primerjavi pa je rast znašala 1,7 odstotka, so izračunali na državnem statističnem uradu. V tretjem četrtletju je bilo za gospodarsko rast ključnega pomena izvozno povpraševanje - izvoz se je zato povečal za 10,5 odstotka in s tem ohranil dinamiko rasti iz drugega četrtletja, pojasnjujejo na Sursu.
Po drugi strani se je dinamika rasti investicijske porabe ponovno opazno zmanjšala. Bruto investicije v osnovna sredstva so bile 9,3 odstotka manjše kot pred letom in se tako zmanjšujejo že osem zaporednih četrtletij.
Križanič: Malo investicij upočasnjuje rast
Minister za finance Franc Križanič je zadnje podatke komenitral z besedami, da se gospodarska rast v Sloveniji na podlagi izvoznega povpraševanja nadaljuje. Sicer je počasna, za kar je kriva nizka raven investicij, a vseeno primerljiva s povprečjem evrskega območja in tudi nekaterimi pomembnejšimi izvoznicami, kot sta npr. Nizozemska in Francija, dodaja.
Nevarnosti za morebitno omejevanje rasti v prihodnje pa minister vidi v rasti vrednosti evra oziroma sorazmerno visoki vrednosti evra na mednarodnem deviznem trgu in pa morebiti tudi v varčevanju držav, če bo skupen rezultat ukrepov za javnofinančno konsolidacijo restriktivna fiskalna politika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje