Vlada je s sprejetjem uredbe določila način uporabe bonov v turizmu, gostinstvu, športu in kulturi, kar prinaša novi interventni zakon za pomoč ob epidemiji.
V nasprotju z lani lahko tokrat z njimi poleg turističnih namestitev plačamo tudi obroke v restavracijah, potovanja pri turističnih agencijah, vstopnice za športne in kulturne prireditve, obisk fitnesov in smučarskih centrov, zabaviščnih parkov, najem vodnih plovil ter športne opreme, pa tudi knjige ter učbenike za šolarje, je poročal Radio Slovenija. Vrednost bona za polnoletne državljane je 100 evrov, za mladoletne pa 50 evrov, uveljaviti pa jih bo mogoče do konca leta. Tisti državljani, ki lanskih bonov za turistično namestitev še niso porabili, jih bodo lahko kombinirali z novimi pri istem ponudniku – seveda za namen, za katerega so bili boni izdani.
Kot je na novinarski konferenci zatrdil gospodarski minister Zdravko Počivalšek, je pomoč namenjena predvsem turizmu in gostinstvu, po njegovih napovedih pa pripravljajo še dodatne ukrepe: "Enkratni dodatek za turizem za tri najbolj prizadete panoge – to so mestni hoteli, ki so bili manj atraktivni za koriščenje vsaj prvih bonov – za receptivne turistične agencije, ki pripeljejo goste v Slovenijo, ter za sejemsko dejavnost oz. industrijo srečanj."
Kdaj natančno naj bi bili pripravljeni dodatni ukrepi za najbolj prizadete, minister ni povedal, pravi pa, da bodo precej hitro.
"Poleti bomo morali staviti na domačo porabo"
Za širitev dejavnosti, v katerih je mogoče unovčiti bon, se je vlada po ministrovih besedah odločila zaradi posledic, ki sta jih na dejavnosti, povezane s turizmom, pustili pretekla jesen in zima. "Zato bomo morali poleti staviti na domačo porabo," je poudaril.
Turizem je bil po njegovih besedah prizadet že pred razglasitvijo pandemije covida-19 v marcu lani, večji del lanskega leta in tudi letošnjega je bil zaprt, zato so z rednimi ukrepi v okviru osmih interventnih zakonov turizmu namenili 705 milijonov evrov.
Pri novih bonih so zasledovali logiko in odločanje med tem, ali nekomu dati denar za to, da ne dela, ali pa ga dati vsem prebivalcem. Odločili so se za drugo, ker po Počivalškovih pojasnilih verjamejo, da bodo imeli novi boni multiplikativne učinke.
Lanskih turističnih bonov, katerih skupna vrednost je 365,8 milijona evrov, je bilo po ministrovih besedah do danes rezerviranih ali unovčenih 53 odstotkov oz. za 153,6 milijona evrov. Letošnji boni pa so skupno vredni 192,2 milijona evrov.
Postopki unovčitve in prenašanja bonov ostajajo enaki
Postopek unovčitve letošnjih bonov je enak lanskemu, Počivalšek ne pričakuje težav pri tem. Tudi v. d. generalnega direktorja Finančne uprave RS (Furs) Ivan Simič ne pričakuje nobenih težav, aplikacija namreč deluje. Lanski in letošnji boni so med seboj ločeni, tako se tudi v sistemu izkoriščajo.
Potrošniki bodo ob naročilu storitve izpolnili obrazec in predložili osebni dokument, ponudnik bo ustrezno vrednost bona rezerviral v Fursovem sistemu. Ko bo storitev izkoriščena, bo vrednost računa unovčena z bona, Furs pa jo bo povrnil ponudniku. Bone je sicer mogoče unovčevati po delih in jih prenašati na drugo osebo, kar je enako kot lani.
Boni so prenosljivi med nekaterimi bližnjimi družinskimi člani do drugega kolena, prav tako so prenosljivi med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki. Za prenos bona je treba izpolniti izjavo, ki je dostopna na spletni strani Fursa. Tisti, ki bodo unovčili bon, se morajo o tem predhodno dogovoriti s ponudnikom storitve.
Furs bo plačila izvajal, kot je predvideno z uredbo. Uporaba bonov od 1. do 15. v mesecu bo izplačana do zadnjega v mesecu, od 16. do zadnjega dneva v mesecu pa do 15. v naslednjem mesecu. "Ne pričakujemo nobenih težav," je poudaril Simič in dodal, da bodo uporabo bonov nadzirali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje