Zaslužka kmeta in trgovca sta neprimerljiva. Foto: EPA
Zaslužka kmeta in trgovca sta neprimerljiva. Foto: EPA

Naši glavni težavi v prihodnje bosta brezposelnost in konkurenčnost.

France Križanič

V analizi, ki jo je naročilo ministrstvo za gospodarstvo, so na Ekonomskem inštitutu Pravne fakultete ugotovili še, da so v verigi od pridelovalca do potrošnika zaradi povečanih prihodkov in posledično večjega povpraševanja največ zaslužili trgovci. Kot je pojasnil France Križanič, direktor inštituta, so trgovci ob istem odstotku trgovske marže pri dražji surovini dobiček povečali.

Kot je ugotovitev komentiral minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, je zdaj jasno, kdo si v verigi od pridelovalca do potrošnika odreže največji kos. "Največji delež k dvigu cen in posledično k inflaciji je bil na strani trgovine," je poudaril in dodal, da od trgovcev pričakuje pojasnila. Kot je še opozoril, cene proizvajalcev niso bistveno vplivale na rast indeksa cen, ampak so jo celo upočasnjevale.

Križanič: Vpliv spreminjanja dohodkov kupcev
Križanič je povedal še, da je inflacija, kakršna je bila do sredine letošnjega leta, predvsem posledica rasti cen hrane, tekočih goriv in električne energije ter vode. Na povečanje cen hrane, pijač in tobačnih izdelkov po njegovih besedah vpliva povečanje cen teh dobrin pri kmetih, iz uvoza in pri prehrambeni industriji, povečanje plač na zaposleno osebo, povečanje cen hrane na svetovnem trgu ter rast poslovnega izida pred plačilom obresti in davkov pri trgovcih. Najmočnejši pa je vpliv spreminanja dohodkov potencialnih kupcev oziroma vpliv konjunkture, je še dejal.

Se obetajo pocenitve avtomobilov in stanovanj?
Analiza zajema obdobje od prve polovice lanskega do prve polovice letošnjega leta. Kljub napovedanim podražitvam Križanič pričakuje tudi pocenitve predvsem pri avtomobilih in drugih trajnih dobrinah, vključno z nepremičninami.

Naši glavni težavi v prihodnje bosta brezposelnost in konkurenčnost.

France Križanič