V organizaciji (OECD) so razlog za manj optimizma pripisali slabim podatkom, šibkemu povpraševanju, majhnemu obsegu naložb in visokemu tveganju finančne nestabilnosti. OECD zato poziva k močnemu kolektivnemu boju proti šibki gospodarski rasti, ki morda ne bo presegla že tako skromnega triodstotnega dosežka leta 2015, kar je bilo najslabše v zadnjih petih letih.
Bolj črnogledi so tudi v pričakovanjih za leto 2017; namesto 3,6-odstotne rasti bo krepitev BDP-ja v prihodnjem letu 3,3-odstotna. Pri tem so opozorili na neugodne fiskalne politike v številnih velikih gospodarstvih in upočasnjevanje strukturnih reform.
Tveganja predstavljata tudi nestanovitnost valut hitro rastočih držav in njihova zadolženost. Pri tem OECD izpostavlja Rusijo, Turčijo in Brazilijo in tudi padanje tečajev na borzah ob šibkih obetih rasti.
Velikim slabše napovedi
V preteklih letih je bila, opozarjajo v OECD-ju, relativno zdrava rast hitro rastočih držav nadomestilo za upočasnjevanje v državah v razvoju. Vendar pa se je položaj zdaj spremenil. Poleg tega je OECD znižal tudi napovedi rasti za ZDA (-0,5 odstotne točke, na dva odstotka), Nemčijo (-0,5 odstotne točke, na 1,3 odstotka) in Francijo (-0,1 odstotne točke, na 1,2 odstotka).
Napoved za Kitajsko je medtem ostala nespremenjena pri 6,5 odstotka, Indija pa je dobila majhen popravek navzgor; za 0,1 odstotne točke, na 7,4 odstotka. Je pa zato velik padec pri pričakovanjih doletel Brazilijo, ki so jo močno prizadeli padci cen surovin in manjše povpraševanje iz Kitajske. Ocena njene rasti se je znižala kar za 2,8 odstotne točke, na štiriodstotno krčenje.
V letu 2017 naj bi se gospodarska rast ZDA pospešila na 2,2 odstotka, območja z evrom pa na 1,7 odstotka. Nemčija naj bi dosegla 1,7-odstotno, Francija pa 1,5-odstotno krepitev BDP-ja. Kitajski se medtem napoveduje upočasnitev rasti na 6,2 odstotka, Indiji pa na 7,3 odstotka. Brazilsko gospodarstvo naj bi po napovedi OECD-ja v letu 2017 stagniralo.
GZS: Tudi Slovenija bo čutila posledice
"V letošnjem letu je pričakovati, da bo svetovno gospodarstvo raslo počasneje kot v 2015, svetovna trgovinska menjava in naložbe bodo šibkejše," so v komentarju objave OECD-ja zapisali v analitski skupini Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
Še januarja je Mednarodni denarni sklad za letos napovedal 3,4-odstotno svetovno rast, Evropska komisija v začetku februarja pa 3,3-odstotno rast. "Zdaj OECD napoveduje le še triodstotno svetovno gospodarsko rast. Predvsem se zaradi velikega znižanja cene nafte brent znižujejo stopnje rasti za države, ki so naftne izvoznice," so pojasnili.
Tudi nedavni padci delniških tečajev in velika nestabilnost trgov povečujejo ranljivost gospodarstev, zato postajajo finančna tveganja vse izrazitejša. Napovedi kažejo na počasnejšo gospodarsko rast predvsem večjih gospodarstev, kljub nizki ceni nafte in nizkim obrestnim meram.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje