Najnovejša napoved gospodarske rasti za Slovenijo po pojasnilih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) delno odraža negativne posledice vojne v Ukrajini.
Skupaj z visokimi in še naprej rastočimi cenami goriv in hrane se bo zviševala tudi inflacija. Kot veliko tveganje v organizaciji poudarjajo, da bo rast plač vodila v inflacijsko spiralo.
Fiskalna politika Slovenije se bo po pričakovanjih OECD-ja letos nekoliko zaostrila. Za najbolj prizadeta gospodinjstva bodo zaradi visokih cen električne energije uvedeni različni ukrepi in subvencije. Dodatno podporo gospodinjstvom bi morala država financirati z zmanjšanjem javne porabe, saj Slovenija s trenutno fiskalno politiko tvega podaljšanje inflacijskih pritiskov.
Po predvidevanjih OECD-ja bi pomanjkanje delovne sile in gospodarsko rast lahko reševali z gospodarski rasti bolj naklonjenim davčnim sistemom in razbremenitvijo plač, na drugi strani bi se več sredstev v proračun steklo zaradi višje porabe in davka na nepremičnine.
OECD predvideva, da bo gonilo gospodarske rasti domače povpraševanje, ki se bo okrepilo za devet odstotkov. Zasebna poraba bo letos zrasla za 10,5 odstotka, državna za 2,2 odstotka. Bruto naložbe v osnovna sredstva se bodo po napovedi organizacije okrepile za 11,8 odstotka.
Izvoz blaga in storitev se bo po napovedi OECD-ja okrepil za 5,4 odstotka, uvoz pa za 10,5 odstotka.
OECD je sicer zaradi vojne v Ukrajini sklestil napoved letošnje svetovne gospodarske rasti, ki naj bi bila triodstotna, in ne 4,5-odstotna, kot je napovedoval decembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje